Avustralya’nın ulusal bilim ajansı CSIRO ve ülkenin en büyük ticari bankalarından biri olan CommBank, geliştirdikleri Blockchain prototipinin ilk testlerini başarıyla tamamladığını açıkladı.

CSIRO’nun Data61 birimi ve CommBank (Commonwealth Bank of Australia) geçtiğimiz gün yaptıkları açıklamada Blockchain teknolojisine bağlı olarak geliştirilen “programlanabilir para” hakkında önemli detaylar verdiler.

Temelinde Blockchain bulunan bu yeni uygulama, sigorta ödemelerinin yönetimi ve bütçelendirilmesi noktasında faydalı olacak. Making Money Smart adı verilen bu uygulamanın ilk testleri ise başarıyla sonuçlandırıldı. Ülkenin ulusal engelli sigortası programına (NDIS) bağlı olan 10 üyenin katılımı ile gerçekleştirilen testlerde, uygulamanın yönetim maliyetlerini düşürdüğü ve evrak işlerini ortadan kaldırdığı görüldü.

Yeni uygulama zamandan ve paradan tasarruf sağlayacak

Uygulama, akıllı sözleşmelerle kodlanmış bir Blockchain token’ine dayanıyor. Katılımcılar ve hizmet sağlayıcılar, önceden tanımlanmış koşullara bağlı kalarak bu uygulama üzerinden kolayca ödeme yapabiliyorlar.

CSIRO ve CommBank, prototipin Avustralya çapında uygulanması halinde, yeni sistemin kullanıcılara haftada 1 ile 15 saat arası zaman tasarrufu sağlayabileceğini düşünüyorlar. Ayrıca prototipin geçerli hale gelmesi, aynı kurumların yıllık maliyetlerinde yüzde 0,3 ile 0,9 arasında tasarruf imkanı verecek.

Blockchain daha fazla kullanım alanı buldukça bu teknolojiye yönelik test ve araştırmalar da çeşitleniyor. CSIRO aynı şekilde geçtiğimiz aylarda saniyede 30 bin sınır ötesi işlem gerçekleştirilebilen yeni bir Blockchain ağının test sonuçlarını duyurmuştu.

Red Belly Blockchain olarak adlandırılan bu yeni ağ, CSIRO ile Sydney Üniversitesi’nin ortak çalışmasıyla geliştirildi. Amazon Web Services üzerinde konumlandırılan ağın amaçlarından biri çok büyük ölçekli, küresel nitelikteki projeleri çalıştırabilmek.