Bahreyn’in kripto para birimleri için hazırladığı yasa taslağı, meclise sunulmadan önce, nihai haline getirildi. Bahreyn yakında kripto paraları yasal olarak düzenleyen ilk Arap ülkesi olabilir.

Bahreyn Merkez Bankası’nın (CCB) internet sitesinde yayınlanan bir duyuruya göre, kripto varlıklar için yasal bir düzenleme yakında uygulamaya girecek. Konu ile alakalı olarak Bahreyn Bankacılık Denetleme Müdürü Khalid Hamid: “CBB’nin kripto varlıklarla ilgili kurallar getirmesi, Bahreyn’in MENA bölgesinde lider bir finans merkezi olma konumunu destekleyen FinTech ekosistemi için önemli bir adım” açıklamasını yapıyor.

Yönetmelik kripto varlıklar ile alakalı operasyonlarda lisans alınmasını, minimum sermaye yatırımını, yönetişim gereksinimlerini, risk ve denetimleri gerekli kılarken aynı zamanda bu servislerdne faydalanacak müşterilerin eğitimini de mecburi tutuyor.

Kripto varlıklar ile alakalı verilecek hizmetlerde şeffaflık politikası ve cüzdanların kurtarılabilir olması gibi hususların ise mevcut kripto varlıkların yapıları ile nasıl entegre edileceği şimdilik cevaplanması gereken soruları ortaya çıkartıyor.