İsviçre merkezli banka Credit Suisse’nin Blockchain stratejisinden sorumlu müdürü Emmanuel Aidoo, bankaların blockchain teknolojisini benimseyememesinin asıl problemi olarak banka içi kültürü gösteriyor.

Emmanuel Aidoo, Business Insider’a verdiği röportajda blockchain teknolojisinin hala yeteri kadar benimsenmemesinin teknolojinin hazır olmaması ya da bankalar için kullanım senaryoları bulunmaması gibi nedenlerle alakasının olmadığını, asıl sorunun bankalar içindeki kültürün olduğunu vurguluyor.

Credit Suisse bankasının blockchain faaliyetlerini yöneten Aidoo, sorunun teknikten çok psikolojik olduğunu ifade ediyor. Bankalarda girişimcilik kültürünün ve soru sormaya istekli çalışanlarının eksikliğini dile getiren Aidoo, bu tür şirketlerde statükoyu sorgulayan ve bununla mücadele eden insanların bulunmasını oldukça kilit bir öndem taşıdığını söylüyor.

Aidoo yine de bu yıl insanların blockchain teknolojisinin potansiyelinin farkına daha iyi varacaklarını ve bunu kendi yararlarına kullanımanın yollarını bulacaklarına inanıyor. Bununla birlikte bazı bankaların da blockchain temelli ürünlerini daha bilinçli bir şekilde piyasaya sürmesi bekleniyor.

IDC’nin geçtiğimiz ay yayınladığı rapor da bu beklentiye paralel veriler sunuyor. Rapora göre blockchain teknolojisine yönelik harcamalar 2019 yılında 2.9 milyar dolara ulaşacak. Bu da bir önceki yıla oranla %88.7 oranında bir artış anlamına geliyor.