Blockchain teknolojisine yapılan yatırımlar devam etse de dağıtık defter teknolojisine geçiş anında gerçekleşmeyecek.

Reuters, şu ana kadar teknolojinin henüz yatırımcıların aradığı şeyi sunmadığını ve yatırımların beklenen sonuçları vermediğini söylüyor.

Son dört yılda büyük şirketler tarafından başlatılan 33 projenin incelenmesinin sonucunda blockchain teknolojisinin daha yaygın bir şekilde benimsemeyi görmeden önce hala çok uzun bir yol olduğunu görülüyor.

UBS AG yatırım bankasının stratejik yatırımlarından sorumlu müdürü Hyder Jaffrey bunun büyük bir patlama değil pazarın dönüşümü olduğunu söylüyor. Jaffrey’e göre gerçek bir etkiyi görmek 3 ile 7 yıl arasında bir süre alabilir. UBS, Utility Settlement Coin adlı bir kripto para birimi projesini desteklemişti. 5 yıllık bir çalışmanın ardından proje şimdi Fnality tarafından geliştiriliyor. 2020 yılında projenin ticarileştirilmesi bekleniyor. Fnality CEO’su Rhomaios Ram’a göre projenin etkili olabilmesi için diğer pazarların blockchain’i uygulaması gerektiğini bunun ise zaman alacağını söylüyor.

Santander dijital yatırım bankacılığı müdürü John Whelan ise blockchain projelerinin gelişmesi için üç şeye odaklanmaları gerektiğine inanıyor: teknoloji, talep ve uyum. Whelan blockchain’i erken benimseyenlerin bu üç parçanın birlikte hareket etmesi gerektiğini önemini kavrayamadıklarını düşünüyor.

Bundan yaklaşık 2 sene önce Nasdaq ve Citigroup özel menkul kıymet işlemlerinin ödemelerini daha verimli hale getirmeyi vadeden yeni bir blockchain sistemi duyurmuştu. Nasdaq Başkanı Adena Friedman o zamanlar bu gelişme için “küresel finans sektöründe bir dönüm noktası” ifadesini kullanmıştı. Ancak görünen o ki blockchain teknolojisinin potansiyelini yakalaması ve projelerin istenilen seviyeye gelmesi için daha vakit var. Özellikle Wall Street gibi köklü pazarlarda blockchain dönüşümü beklenenden daha uzun sürebilir.