Teknoloji konusunda daha aktif bir rol izlemek isteyen Birleşik Arap Emirlikleri yönetimi, biri Blockchain, diğeri yapay zeka üzerine çalışacak iki yeni girişim başlattığını açıkladı.

Gerek Dubai gerekse Abu Dabi olmak üzere Emirlik seviyesinde global oyuncuları çekmek ve öncü ülke olmak isteyen Birleşik Arap Emirlikleri’nden bir hamle daha geldi. 28 Kasım’da gerçekleşen BAE Hükümeti Yıllık Toplantısı sırasında duyurulan girişimler, BAE’nin Blockchain ve yapay zeka yol haritasında elini güçlendirmeyi amaçlıyor.

Emirates Haber Ajansı’nın haberine göre genel toplantı sırasında gerçekleşen Yapay Zeka ve Blockchain Ortak Çalışma Grubu toplantısında yabancı yatırımcıları çekmek, bu alanlarda girişimleri teşvik etmek ve bu teknolojileri destekleyen gerekli altyapıyı geliştirmek için uygun mekanizmalar ele alındı. Toplantıda ayrıca hem yapay zeka hem de Blockchain’in benimsenmesinin önündeki temel zorluklar da masaya yatırıldı.

Birleşik Arap Emirlikleri Yapay Zekadan Sorumlu Devlet Bakanı Ömer bin Sultan Al Olama’nın başkanlık ettiği toplantıda BAE yönetiminin, geleceğin şekillendirilmesinde ileri teknolojilerin önemi ile liderlik ve kalkınmada diğer ülkelere öncülük yaptığı vurgulandı. Bakan Ömer bin Sultan Al Olama yaptığı konuşmada; “BAE, tüm ekonomik, sağlık, eğitim ve diğer hayati sektörlerde yapay zeka ve Blockchain teknolojilerini benimsemeye isteklidir. İşbirliğini güçlendirmeyi ve hükümet, yerel birimler, uluslararası şirketler ve yeni girişimler arasında çeşitli ortaklıklar kurmayı amaçlamaktadır.” cümlelerini kurdu.

Blockchain Guide programı tanıtıldı

Toplantıda ayrıca federal düzeyde yapay zeka ve Blockchain’in standartlaştırılmış tanımını belirlemeyi amaçlayan Yapay Zeka ve Blockchain Guide girişimlerinin lansmanı yapıldı. Yine toplantıda duyurulan bir başka yenilik ise Yapay Zeka ve Blockchain Kapasite Oluşturma Ulusal Programı oldu. Bu program, Yüksek Öğretim Bakanlığı ile işbirliği içinde, yapay zeka ve Blockchain alanlarında üniversite eğitim programları oluşturmayı ve burs sağlamayı amaçlıyor.

2021’e kadar kamudaki süreçlerin yarısı Blockchain’de gerçekleşecek

BAE yönetiminin toplantıda yaptığı yüzde 50 Blockchain vurgusu ise ülke yönetiminin konuya olan ilgisini ortaya koyma niteliği taşıyor. Bu hedef, 2021 yılına kadar kamu kurumlarındaki süreçlerin yarısının Blockchain platformlarına geçişini kapsıyor.