FinTech dünyasında varlığını giderek güçlendiren İslami finans yöntemleri için sıra Blockchain’de. Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Al Hilal Bank, bir Sukuk ihracı için Blockchain’den faydalandığını açıkladı.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin ismi FinTech ve Blockchain özelinde sıklıkla anılıyor. Hem Dubai hem de Abu Dabi yönetimleri tarafından yürütülen çalışmalar, bölgenin yeni nesil bir ticari merkez olmasına odaklanmış durumda. Bununla birlikte İslami finans tekniklerinden de uzak durulmuyor elbette. CCN’de yayınlanan habere göre bunun en yeni örneği Al Hilal Bank’ın Sukuk işlemini Blockchain üzerinde gerçekleştirmesi oldu.

İki ay kadar önce gerçekleştirilen çalışma kapsamında devlete ait bir finans kurumu olan Al Hilal Bank, dünyada ilk kez bir İslami banka üzerinde gerçekleştirilen Sukuk işlemini tamamladı. Bu işlem, 2023 Eylül vadeli 500 milyon USD tutarındaki bir Sukuk’un satışı ve dağıtımını kapsıyor.

Al Hilal Bank CEO’su Alex Coelho, Blockchain ile gelen dağıtık defter teknolojileri ile Sukuk anlaşmalarını bir araya getirdiklerini ifade ederek bu sayede işlemleri daha güvenilir kıldıklarını belirtiyor. Coelho’ya göre Sukuk işlemlerinde Blockchain kullanımı genel verimliliği artıracak, aynı zamanda ihraç ve uzlaştırma sırasında ortaya çıkan genel masrafların da azalmasına katkı sağlayacak.