Yakın bir zamanda değeri 1 milyar doları aşan blockchain unicorn’u Bitfury Group, verileri araştırmak ve analiz etmek için yapay zeka birimi kurduğunu açıkladı.

Reuters’ın haberine göre verilerin gelecekte petrol gibi eğer göreceğini ima eden Bitfury CEO’su Valery Vavilov, çok fazla veri topladıklarını ancak tüm bu verilerin yalnızca yüzde 2’sinin analiz edilebildiğini, yüzde 98’inin ise boşta durarak analiz edilmeyi beklediğini söylüyor.

Verileri analiz etmenin en iyi ve en etkili yolunun yapay zeka olduğuna inanan Vavilov, bunun için güvene de ihtiyaç duydularını ve bu noktada blockchain teknolojisinin devreye girdiğini belirtiyor.

Blockchain teknolojisinin yanı sıra yapay zeka da bu yıl en çok yatırım alan sektörlerden birisi olarak dikkat çekiyor. CB Insights’ın verilerine göre 2019’un ikinci çeyreğinde yapay zeka girişimleri 7.4 milyar dolar değerinde yatırım gördü. Bu yatırımların çoğunluğu ulaşım ve sağlık sektörüne yönelik yapıldı.

Vavilov Bitfury’nin yapay zeka grubunun hala araştırma modunda olduğunu söylüyor. Şirket, yıl sonunda veya 2020 yılının başında sunmayı planladığı yapay zeka ürün yelpazesi hakkında daha net olacak.

İlerleyen zamanlarda blockchain ile yapay zeka teknolojisinin sık sık birlikte anıldığına şahit olacağız gibi görünüyor.