Singapur merkezli bir girişim olan TADA, ulaşım için sürücüler ile müşterileri UBER benzeri bir yapıda bir araya getiriyor. Ancak komisyon ücreti almıyor.

2018 yılının Haziran ayında kurulan girişim blockchain teknolojisini kullanarak araçlar, sürücüler ve müşteriler ile alakalı bilgileri adem-i merkezi bir yapı ile birleştiriyor. Bunun sonucunda müşterilerin yaptığı ödemelerden komisyon almaksızın ücretleri araç sürücülerini aktarabiliyor. Ayrıca araçların kaza, kullanım ve müşteri memnuniyeti bilgileri blockchain altyapısı ile saklandığı için sistem güvenilirlik ve emniyet noktasında rakiplerinden çok daha kaliteli hizmet verebildiğini iddia ediyor.

Şirketin yaptığı açıklamaya göre şu anda Singapur’da 27.000 kayıtlı sürücü ve 200 binden fazla müşterileri var. Şirket bu sene en önemli adımını ise Vietnam’a açılarak gerçekleştiriyor. Şirketin amacı ilk etapta 100 ila 200 arasında değişen sürücü saısını hızla artırmak.

Şirketin ücret aldığı tek nokta ise eğer müşteriler ödemeyi kredi kartı ile yapmak isterlerse ortaya çıkıyor. Bu ödemelerde şirket en fazla yüzde 5’e varan bir komisyon alıyor.

Blockchain teknolojisinin ulasştırma sektörüne en büyük etkisi aracı kurumları aradan çıkartarak sürücü ve müşteriyi doğrudan bir araya getirmek olacak.

Çin’in Uber’i olarak bilinen Kuaidi Dache, blockchain tabanlı bir çözüm heliştirmek için çalışmalar abaşladığını açıklamıştı.