2018 yılınının verilerine göre bağış kampanyalarına olan güven %67’den %52 oranına kadar geriledi. GiveTrack, AidCoin, Pinkcoin ve Electroneum gibi blockchain tabanlı projeler bu güveni geri kazanmaya yardımcı olabilir.

Dünya genelinde insanlar yılda yaklaşık 700 milyar dolar bağış yapıyor. Peki tüm bu para nereye gidiyor? Toplanan bağışların nereye harcandığı konusu uzun bir süredir bağış kampanyalarının en büyük problemi olarak dikkat çekiyor.

İngiltere Bağış Komisyonu’nun yayınladığı “Bağış Kampanyalarında Güven 2018” raporuna göre insanların bağış kampanyalarına olan güveni 10 yıl içinde %67’den %52’ye kadar geriledi. 144 ülkeden 140.000 katılımcıya uygulanan anket sonucu elde edilen oranlar açık bir şekilde bağış kampanyalarına olan güvenin azaldığını gösteriyor.

Bu güvenin azalmasındaki en büyük neden olarak ise yapılan bağışların nereye harcandığının bilinmemesi olarak gösterilebilir. Channel 4 tarafından yayınlanan bir makale göre yapılan bağışların sadece %30’u bahsi geçen amaç için kullanılıyor. Geri kalan kısmın ne için harcandığı konusunda ise bir belirsizlik var.

Hal böyle olunca insalar yaptıkları bağışın asıl amaç için kullanılmayacağını düşünerek bağış yapmaktan geri duruyor. Blockchain teknolojisi ise tam bu noktada imdada yetişiyor.

Blockchain teknolojisinin sunduğu şeffaflık ve değiştirilemezlik gibi özellikler bağışların takibi ve güvenirliliği konusunda her iki tarafın da işine yarayabilir. AidCoin Genel Müdürü Federico Malvezzi konuyla ilgili olarak: “Blockchain üzerindeki hiçbir kayıt silinemez. Bu da izlenebilirlik ve hesap verilebilirlik anlamına geliyor. Ayrıca bu teknoloji sayesinde bir aracıya ve işlem ücretine de ihtiyaç duymazsınız” ifadelerini kullandı. Malvezzi, akıllı sözleşmelerin önceden belirlenmiş koşulların yerine getirilmemesi durumunda bağışçıların bağışlarını geri alabilecekleri şekilde tasarlanabileceğini de sözlerine ekliyor.

Blockchain teknolojisi tabanlı farklı bağış platformları bulunuyor. Bunların artmasıyla birlikte insanların bağış kampanyalarına olan güveni de zaman için artabilir.