Belçika hükümeti, Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından başlatılan Blockchain projesini desteklemek için 2 milyon Euro bütçe ayırdığını duyurdu.

Birleşmiş Milletler dünyanın yoksul bölgelerinde Dünya Gıda Programı (WFP) çerçevesinde açlıkla mücadele ediyor. “Blokları Oluşturma” (Building Blocks) adını taşıyan Blockchain projesi, Birleşmiş Milletler içindeki diğer ofisler tarafından test edildikten sonra Dünya Gıda Programı için de kullanıma alındı. Projeye son katılım sağlayan ülke ise 2 milyon Euro destekle Belçika oldu.

WFP’nin mültecilere daha verimli ve şeffaf bir şekilde para göndermesini mümkün olan proje, Ürdün’deki kamplarda yaşamak zorunda kalan 100 bini aşkın Suriyeli mülteciye fayda sağlıyor. Mülteciler, yardım severlerden gelen bağışlara erişim sağlayarak, yiyecek ve diğer ihtiyaçlarını giderebiliyor.

“İnovasyon hayat kurtarıyor”

İnovasyonun artık hayat kurtarır hale geldiğine değinen Belçika Başbakan Yardımcısı Alexander De Croo, “Bu yıl, dünyanın dört bir yanındaki 128 milyondan fazla bireyin insani yardıma ve korumaya ihtiyacı var. Üç yıl önceye kıyasla bu üç katından daha fazla bir sayı. Bu büyük açığı kapatmanın tek yolu gereken yardımı daha verimli ulaştırmanın yollarını bulmakla mümkün. Belçika olarak, WFP’nin daha fazla hayat kurtarmak için geliştirdiği yenilikçi çözümleri destekliyoruz.” diye konuştu.

Birleşmiş Milletler geçtiğimiz yılın mayıs ayında da mültecilerin gıda alabilmek için para yerine kullanabilecekleri kuponları daha verimli dağıtmak için Ethereum Blockchain altyapısını kullanacak bir projeyi duyurmuştu.