Geçtiğimiz hafta Maxitech önde gelen blockchain uzmanlarının katıldığı Blockchain Connect 2019 konferansına katıldı. Maxitech’in bu konferansa yönelik çıkardığı özeti aktarıyoruz.

2018 yılındaki ciddi saldırılardan sonra konferansta genel olarak güvenliğin nasıl artırılacağına dair konuşulması sürpriz olmadı. Bir başka önemli konu ise ölçeklenebilirlik ve blockchain teknolojisinin farklı sektörlerdeki farklı iş yüklerini kontrol edebilmesi gerektiğiydi.

Konferansta blockchain teknolojisinin kendisini kanıtlaması ve olgunluğuna yönelik de bir tartışma gerçekleştirildi. Dünya Ekonomik Forumu blockchain proje lideri Ashley Lannquist, farklı ülkelerdeki merkez bankalarının mevcut yerel para birimlerinin yeterli olduğu ve merkezi olmayan bir yapının şu an için dikkat dağınıklığı olduğunu düşünmelerine yönelik görüşlerini paylaştı. Öte yandan konferanstaki birçok uzman bu teknolojinin artık çeşitli sektörleri dönüştürmek üzere kullanılabileceği konusunda hemfikir.

Finans gibi oyun ve sağlık sektörü de blockchain teknolojisini kullanmanın yollarını arıyor. Hatta Ubisoft’un hali hazırda HashCraft adında bir blockchain oyunu bulunuyor. Minecraft ve No Man’s Sky karışımı olan oyunda blockchain teknolojisi, en çok varlık yönetimi alanında kullanılıyor. Kullanıcıların yarattığı adalar blockchainde saklanıyor ve merkezi olmayan bir yapıda topluluk tarafından sahipleniyor. Sağlık alanında ise SafeHealth, blockchain tabanlı uygulamasıyla insanların test sonuçlarını birbirleriyle paylaşmasına yardımcı oluyor.

Konferansta kapanışı, akademik panel bölümünde konuşmasını yapan Etherium kurucusu ve kalabalığın gözdesi Vitalik Buterin yaptı. Buterin konuşumasında Casper adını verdikleri protokolden bahsetti.