Prof. Ahmed Banafa, Crypto Investment Times dergisi için kaleme aldığı makalede, Blockchain teknolojisinin gelişme dönemini tamamlayarak olgunluk dönemine geçiş yapma aşamasında olduğunu paylaşıyor ve gelecek yıllar için bir perspektif çiziyor.

Prof. Ahmed Banafa, IoT, Blockchain, Siber Güvenlik ve AI konularında yoğun araştırmalar yürüten, tanınmış üniversitelerde eğitim veren bir akademisyen. Pek çok ödüle sahip ve Linkedin tarafından 2018 yılının takip edilecek 1 numaralı teknoloji lideri olarak seçildi. Pek çok medya organında makale ve çalışmaları yayınlanıyor, yorumlarına yer veriliyor, profesyonel konuşmalar yapıyor.

Prof. Banafa son olarak internet üzerinden yayınlanan Crypto Investment Times dergisine özel bir makale kaleme aldı. “Blockchain Dalgası: 2019 ve Sonrası” başlıklı makalede blockchain teknolojisinin yaşam döngüsünü ve gelişimini analiz ediyor.

Banafa’ya göre blockchain teknolojisi bir gerçeklik testinden geçmeye devam ediyor, büyük şirketler öğrenme ve gözleme süreçlerini devam ettirirken gelişmeler ve cesur adımlar girişimlerden geliyor. Blockchain ve Siber Güvenlik arasındaki ilişkinin de önemini vurgulayan Banafa’ya göre Nesnelerin İnterneti (IoT) ve blockchain teknolojisinin birlikte kullanıldığı projelerin sayısında bir artış yaşanacak. Uygulamaların sayısı artarken gelişmeye devam edecek bir diğer alan ise Akıllı Sözleşmeler.

Gelecek zaman boyunca daha fazla yasal düzenlemenin bu ekosisteme hitap edeceğini düşünen Banafa, blockchain teknolojisinde lider uygulamaların finans ve bankacılık sektöründen geleceğini öngörüyor. Öte yandan kamunun bu teknolojiye olan ilgisinin artmasını bekliyor.

Tüm gelişim süreci blockchain uzmanlarına olan talebi artırırken esas vurucu ve nihai fayda Blockchain ve Yapay Zeka teknolojilerinin birleşmesi ile yaşanacak. Banafa’ya göre tüm bu değerlendirmeler; Internet Of Things – Blockchain Technology – Artificial Intelligence –  Cybersecurity ilk harfleri ile oluşturulan “IBAC” tanımı ile ifade edilebilir. Bu yapı genel olarak geleceğin temel teknolojik sürecindeki ana yapı taşları olacak.

İlgili dergiye ve makalenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.