Bir koşuşturmaca var, bir fırtınadır esiyor, her yerden bilgiler akıyor; blockchain diye bir kavram var, kripto paralar ile kimileri zengin olduğunu iddia ederken kimileri ise tüm birikimini kaybettiği için üzülüyor… İş dünyasının gündeminde blockchain var, kamunun söylemlerinde blockchain geçiyor, düzenlemeler geldi gelecek diyenlerin karşısından, ‘bildiğiniz her şeyi unutun dünyanın düzeni yeniden kuruluyor’ diyen bir grup var. Ne yapsak, nasıl yapsak da bu karmaşa içinde bu dünyayı sağlıklı bir şekilde anlasak, öğrensek, belki de kariyerimizin bir parçası haline getirsek? Her seviyeden okuyucu için minik bir rehber hazırladım; biliyorum deyip geçmeyin zira her ay bir yazı yazmak giderek zorlaşırken ben de bu rehberi takip ediyorum. Farklı seviyelerde bilgi sahipleri için ara başlıklar yardımcı olacaktır.

Blockchain’e başlangıç için

Sevgili Serkan Doğantekin ile yazdık diye demiyorum ama ilk defa 2007 yılında yayımlanan ve 2008’de güncellenen Blockchain 101 v2 bu dünyaya adım atmak için hâlâ en temel ve anlaşılır düzeyde giriş sunan başvuru kaynağı. Konuyu kripto paraların tekelinden kurtarıp, blockchain kavramını anlatmaya odaklanan kitap, “nedir” sorusunun cevabını almanız için bir hafta sonu tek nefeste okunabilecek kadar derli ve toplu bir içeriğe sahip.

Hemen ardından Turan Sert’in Sorularla Blockchain kitabı okunmalı. Aklınıza hemen gelebilecek ve daha fazla sorunun cevabını açık ve yalın bir şekilde okuyucuya sunuyor. Hemen akabinde ise Turan Sert’in Medium hesabına abone olmayı ihmal etmemeli ve kitabına dahil olmayan pek çok diğer soru ve konu başlığını okuyabilirsiniz.

Bu iki temel eserden sonra Kevin Werbach’ın kaleme aldığı ve Koç Üniversitesi Yayınları‘ndan çıkan “Blokzinciri ve Yeni Güven Mimarisi” mutlaka okunmalı.

Doğrudan blockchain dünyası ile alakalı olmasa da David Birch’ün kaleminden çıkan “Before Babylon, Beyond Bitcoin” veya Türkçe özeti sayılabilecek “Paranın Serüveni” kripto varlıkları daha iyi anlamak ve anlamlandırmak için güzel bir kaynak.

Artık temel düzeyde Blockchain’in ne olduğunu, yarattığı ekosistemi ve etkilerine dair bilgilere sahipsiniz.

Blockchain üzerine güncel kalmak ve yeni şeyler öğrenmek için

Bu noktada artık mevcut medya kanalları önem kazanmaya başlıyor. Daha geniş bir perspektif ile içeriklere, farklı yazarlara ulaşmak ve onların bakış açıları ile blockchain dünyasını okumanın zamanı geldi.

Elbette ilk düzenli içerik kaynağınız BTCHaber ve yazarları olmalı.

Yine yalın bir dille küresel ve yerel blockchain haberlerini takipçileri ile buluşturan Blockchain Türkiye Platformu haber akışı gözden kaçırılmamalı. Kripto Küratör ve DeFi Library geçen haftalarda birleşerek LunaDAO yapılanmasını oluşturdular. Haftalık e-posta bültenlerine buradan kaydolmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Kişisel olarak takip etmenizi tavsiye ettiğim bir diğer önemli içerik üreticisi ise BTCHaber yazarları arasında yer alan Celil Öztürk. Kişisel web sitesi mutlaka takip listenizde olmalı.

Eğer İngilizce probleminiz yoksa, varsa bile Google Translate artık anlaşılabilecek düzeyde makul çeviriler yapabiliyor, Decrypt takip listenize mutlaka eklenmeli.


Ahmet Usta’nın BTCHaber’de yayımlanan yazısının devamına buradan ulaşabilirsiniz.

KaynakBTCHaber
Ahmet Usta lisans eğitimin İstanbul Teknik Üniversitesi Uzay Mühendisliği programında ve yüksek lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi MBA programında tamamlamıştır. Profesyonel iş hayatına çeşitli dergilerde yazarak başlayan Usta, kariyeri boyunca farklı kurumlarda Bilgi Teknolojileri yöneticisi olarak görev almış aynı zamanda farklı yayınlarda düzenli olarak yazarlığa devam etmiştir. Infomag, Bloomberg Business Türkiye gibi saygın dergilerde teknoloji editörlüğü yapan Usta, farklı ölçeklerde dijital ve basılı medya kanallarının kurulması ve yönetilmesine liderlik etmiştir. . Usta, The Startup Owner’s Manual ve Identity is the New Money isimli kitapları Türkçe’ye çevirmiş, İngilizce Coopetition kavramını Türkçeye Rekaberlik karşılığı ile kazandırmıştır. Blockchain 101 kitabının eş yazarı olan Usta, aynı zamanda profesyonel bir konuşmacı ve eğitmendir.