Blockchain’in hemen her sektörde değişim potansiyeli içerdiği bir gerçek. Ancak China Mobile tarafından üretilen Blockchain destekli su arıtma cihazı adeta son nokta gibi…

Kripto paralar dışında bireysel çözüm ve uygulamalarda adından pek söz edemediğimiz Blockchain için bu görüş son zamanlarını yaşıyor olabilir. Çin’in büyük ölçekli telekomünikasyon şirketlerinden China Mobile, su arıtma cihazı ve Blockchain teknolojisini bir araya getirdiği çözümle dikkatleri üzerine çekti.

CoinDesk’in haberine göre China Mobile’ın nesnelerin interneti (IoT) birimi tarafından geliştirilen çözümün temelinde IoT modülü içeren bir su arıtma cihazı bulunuyor. Kullanıcı davranışları hakkında veriler toplayan bu su arıtma cihazından toplanan veriler üreticiler ve tedarikçiler için değerli bir bilgi oluşturuyor.

Blockchain’in devreye girdiği nokta ise bu cihazın bir kripto varlık üretme makinesi gibi çalışabilmesine zemin hazırlaması. Tüketiciler, ürünü ne kadar süreyle ve ne sıklıkla kullandıklarına bağlı olarak PWMC adı verilen token’lar kazanacak ve bunları daha sonra filtre değişimlerinde ya da yeni ürün alımında kullanabilecekler. Bu anlamda bir sadakat programı havası taşıyan çözümün ne kadar ilgi göreceği bilinmez ama özellikle kripto paralara aşina olan kesim tarafından tercih edilme olasılığı yüksek görünüyor. Bununla birlikte CoinDesk’e ürünle ilgili görüşlerini aktaran China Mobile Ürün Müdürü Xiao Yi, amaçlarının bu tip ürünlerle kripto paralara uzak ya da Blockchain’le tanışmamış kişileri de çekmek olduğunu ifade ediyor.

Henüz Çin’in en büyük e-ticaret platformlarından JD.com’un kitlesel fonlama alanında yatırımcılarını bekleyen ürünün burada göreceği ilgi pazara sunulan gerçek bir ürün olup olmama durumunu da belirleyecek. Satışı üstlenen Chain Infinity isimli girişimin hedefleri ise daha büyük.

Haberde dikkat çeken bir diğer konu ise bunun su arıtma cihazlarıyla sınırlı kalmayacağı. Pek çok televizyon üreticisi tıpkı bu su arıtma cihazında olduğu gibi IoT modülleri ve çipler barındırıyor. Chain Infinity, bu iş modelini televizyonlara da uygulamak istiyor. Burada televizyonların kullanımı için tüketicilerden 2 ya da 3 yıl süren taahhütler istenecek. Karşılığında ise Chain Infinity’nin anlaşmalı olduğu kripto para madencileri üzerinden belirli bir miktarda Bitcoin verilebilecek.

Tüm bu süreçlerle ilgili kayıtlar Chain Infinity’de kayıtlı hesaplar üzerinde oluşturulan kripto cüzdanlarda saklanacak. Xiao Yi, bu sayede tüketiciler arası ürün alım satımı ya da takas gibi seçeneklerin de uygulanabileceğine dikkat çekiyor.