MÜSİAD Genel Merkezi’nde düzenlenen “Blokzincir ile Paradigma Değişimi” isimli etkinlikte Blockchain tabanlı anket ve seçim uygulaması OYLA’nın lansmanı gerçekleştirildi

Blockchain teknolojisinin felsefesinde yer alan şeffaflık, güvenlik ve merkeziyetçi olmayan yapının en uygun kullanım alanlarından bir tanesi de oylama/anket sistemleri olarak dikkat çekiyor. Dünya genelinde verilen blockchain örneklerinde zikredilen ve ‘yapılabilecek’ ürünler arasında yer alan oylama sistemi, OYLA projesiyle hayata geçti.

OYLA uygulaması Ethereum ağındaki TestNet’te private beta testlerini sürdürüyor. Son kullanıcıyla buluşma tarihi olarak yerel seçimler sonrasını işaret eden OYLA kurucu ortaklarından Erkan Gül, projenin kapalı beta sürümünün dahi yoğun ilgiyle karşılandığını ve uygulamayı 4 ayrı başkan adayının seçim beyannamesinde ‘Mobil Demokrasi’ adıyla duyurduğunu söyledi.

Belediyelerde plebisit ve kamuoyu yoklamaları için kullanılabilecek olan OYLA, meslek odaları ve spor kulüplerinde de başkanlık seçimlerinde geleceğin oylama sistemi olmaya aday. Yüzlerce çalışanı olan şirketler de OYLA’yı güvenli ve anonim veri alma özelliği sayesinde çalışanlarından geri bildirim almak için kullanabilecek.

Merkezde değil, herkeste

OYLA’yı anket metodolojilerindeki tüm sorunların blockchain perspektifiyle çözümü olarak değerlendirebiliriz. Blockchain ID’niz sayesinde deşifre olmayacağınız için tercihlerinizi rahatlıkla ankete yansıtabiliyorsunuz. Böylelikle anketi gerçekleştiren taraf için de en objektif sonuçlar ortaya çıkmış oluyor. Verilerin çalınması veya manipüle edilmesi de blockchain güvencesinde.

‘’Merkezde değil, herkeste’’ sloganıyla OYLA tüm blockchain çalışma prensibini herkesin anlayacağı bir şekilde basitleştirerek anlatıyor.

Anında doğru sonuçlar

Birçok alanda uygulanabilecek OYLA’nın ilk hedefleri akademik araştırmalar, şirket içi değerlendirmeler, temayül yoklamaları ve küçük çaplı seçimler.

OYLA anket işini keyifli hale getirdiği gibi kolay kullanımı ve uygulanabilirliğiyle anket ve seçimlerde yüksek katılım sağlıyor.

Herhangi bir oy kaybı söz konusu olmadığı gibi sonuçları da anında görebiliyorsunuz. Örneğin, oylama 17:00’de bitiyorsa 17:01’de tüm şeffaflığıyla sonuçları öğrenebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra OYLA anket ve seçimler için harcanan maliyetlerden de tasarruf ettiriyor.

OYLA, alanında uzman üç şirketin ortak ürünü olarak sunuldu. Anket ve büyük veri yönetiminde Asist, blockchain teknoloji sağlayacısı Verisun ve markalaşma destekçisi Gülören şirketleri OYLA için güçlerini birleştirdi.