Oneworld® küresel havacılık ittifakının bir üyesi olan S7 Airlines’ın Temmuz ayı sonu itibariyle blockchain tabanlı bilet platformu üzerinde yaptığı satışlar 1 milyon dolar değerine ulaştı.

S7 Airlines ilk uçak biletini geçen yılın Temmuz ayında Rus ticari bankası Alfa-Bank ile iş birliği içinde geliştirilen ethereum merkezli özel blockchain platformu üzerinden satmıştı.

Blockchain teknolojisini kullanmak hava yolunun bilet rezervasyon sisteminin bankacılık sistemine güvenli bir şekilde bağlamasını sağladı. Böylelikle ödemelerin işlenmesini hızlandırdı ve geleneksel olarak gerekli olan elle yönetilen evrak miktarını azalttı.

S7 Group Satış Direktörü Ekaterina Dmitruk konuyla ilgili olarak: “Bu yeni teknoloji sayesinde, kendi S7 hava yolları satış ağımızı genişletmemize olanak sağlayan acentelerimizin doğrudan hava yoluyla çalışması daha kolay. Bu yıl içinde çalışmaları NDC standartına uygun olacak ilk çevrimiçi acenteleri platformda dağıtmayı planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Alfa Bank’ta İşlem Direktörü olan Pvel Ryazanov ise projenin blockchain teknolojisinin B2B pazarı için değer yarattığını ve büyük ölçüde belirleyici olduğunu gösterdiğini söylüyor.

Blockchain teknolojisinin havacılık sektöründe kullanımı da günden güne artıyor. Özellike uçak parçalarının tedarik zinciri için değerlendirilen blockchain, S7 Airlines’ın yaptığı gibi bilet satışlarında da farklı çözümler vadediyor.