Blockchain Türkiye Platformu (BCTR) tarafından hazırlanan “Non-Fungible Token (NFT) Raporu kamuoyuyla paylaşıldı. İşte detaylar ve indirme linki…

Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) çatısı altında bir inisiyatif olarak kurulan Blockchain Türkiye Platformu (BCTR) tarafından hazırlanan “Non-Fungible Token-Nitelikli Fikri Tapu Raporu” yayınlandı. Telif Hakları Genel Müdürlüğü olarak yakından takip ettiğimiz ve projelendirilmesi sürecinde katkı sağladığımız NFT Raporu kendi alanında önemli bir ihtiyaca cevap vermek üzere hazırlanmıştır.

NFT, dijital bir varlığın benzersiz olduğunu gösteren  bir tür sertifika olarak nitelendirilmekte ve  bu özelliğiyle de telif hakları alanında ispat kolaylığı açısından dikkat çekici bir konumdadır. Bu benzersiz dijital varlıklar; dijital eserlerin niteliği, eser üzerindeki mali hakların devri ve telif haklarına ilişkin muhtemel uyuşmazlıkları da beraberinde getirmektedir.

Bu sebeple; Blockchain Türkiye Platformu (BCTR) tarafından yayınlanmış olan “Non-Fungible Token-Nitelikli Fikri Tapu Raporu; ulusal ve uluslararası tüm güncel hukuki düzenleme ve çalışmaları detaylıca inceleyerek NFT’lerin gelecekteki kullanım alanlarına ve ulusal ve uluslararası düzenlemelerde özellikle fikri mülkiyet hukuku kapsamında dünyada yapılan hukuki düzenlemelere ilişkin güncel değerlendirmeler içermesi bakımından oldukça faydalı bir yayın olarak karşımıza çıkmaktadır.

Rapora aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz;

https://bctr.org/wp-content/uploads/2023/01/NFTRaporV03.pdf