Son yıllarda akademik dünya için Blockchain teknolojisi oldukça çekici bir konu ve bu teknolojinin farklı uygulamaları ve etki alanları ile alakalı pek çok makale karşımıza çıkıyor. 

Makale 1: “Blockchain Economics”

Joseph Abadi ve Markus Brunnermeier tarafından kaleme alınan ve Ulusal Ekonomik Araştırmalar Vakfı tarafından yayınlanan makale Blockchain teknolojisinin ekonomik açıdan tarihte benzersiz bir yapıya sahip olduğunu belirtiyor; ademi merkezi, güvenilir ve düşük maliyetli bir kayıt tutma sistemi. Tüm makale boyunca sistemin ekonomik açıdan sunduğu değerler akademik olarak iredeleniyor. Makaleye buradan ulaşılabilir.

Makale 2: “Decentralizing Privacy: Using Blockchain to Protect Personal Data”

MIT Media Lab’den Guy Zyskind ile Alex ’Sandy’ Pentland ve Tel-Aviv Üniversitesi’nden Oz Nathan tarafından kaleme alınan makale teknolojik gelişmeler ışığında; veri takibi ve bunlara bağlı güvenlik ihlalleri ile son dönemde giderek artan olayların kullanıcıların mahremiyetini tehlikeye soktuğunu belirtiyor. Bu tespit üstüne blockchain teknolojisinin kişisel verilerin korunması için nasıl bir rol üstlenebileceği farklı açılardna ele alınıyor. Makaleye buradan ulaşılabilir.

Makale 3: “Applications of Blockchains in the Internet of Things: A Comprehensive Survey”

Muhammad Salek Ali, Massimo Vecchio, Miguel Pincheira, Koustabh Dolui, Fabio Antonelli ve Mubashir Husain Rehmani tarafından kaleme alınan makale, blockchain teknolojisinin beraberinde getirdiği devrimi popüler olduğu ana alanların dışına çıkarak nesnelerin interneti (IoT) açısından ele alıyor. IoT’de gizlilik, IoT için güvensiz mimariler, IoT’de güvenlik, IoT için kimlik yönetimi, veri yönetimi ve IoT ile gelir elde etme gibi alt başlıklara değinen makale farklı yaklaşım ve uygulma modellerini ele alıyor. Makaleye buradan ulaşılabilir.