Son zamanlarda artan dini blockchain girişimleri tartışmaları da berberinde getiriyor. Christ Coin, Shekel Coin ve HalalChain gibi birçok şirket, kullanıcılarına mucizeler sunmak ve günah çıkartma gibi çeşitli vaatlerde bulunuyor. Hatta Matt Lister, 0xΩ adında sadece blockchain zincirinde var olan tamamen yeni bir dini dogma yaratarak bir adım daha ileri gidiyor.

Dini odaklı olma iddiası taşıyan Blockchain projelerinin hepsi de bazı temel sorunlarını, merkeziyetçi olmayan ve güvenli bir sistemle çözülebileceğini iddia ediyor. Ancak bu kripto şirketleri gerçekten Tanrı’nın işini mi yapıyor, yoksa amaçları insanların inançlarını mı sömürmek?

Örneğin Christ Coin, “umudu canlandırmak, hayatları onarmak ve hayalleri yeniden inşa etmek” amacıyla kurulduğunu iddia ediyor ve insanları İncil’i ‘LifeChange’ uygulamasıyla okudukları zaman maddi olarak ödüllendiriyor.

Christian Traders da “Paranı Tanrı’nın olduğu yere koy” mottosu ile benzer bir mesajı veriyor. Yeni misyonerlerin tüccarlar olduğunu ve kripto para ticareti yapmanın Mesih’in izinden gitmek olduğunu öne sürüyorlar.

Öte yandan, bazı İslam alimleri spekülatif olduğu için kripto para birimlerinin şeriat kanunlarına aykırı olduğunu söylüyor. Mısır müftüsü, bitcoin ticareti yasağını onaylamış ve kripto para birimlerinin; kara para aklama, sahtekarlık ve teröristlerin finansmanına yönelik kullanıldığını da iddia etmişti. Ancak İslam dünyasında herkes bu fikirde değil. İngiltere İslami FinTech Paneli başkanı Harris Irfan, doğası gereği islami yasaların topluma fayda sağlayan teknolojik gelişmeleri kapsayacak şekilde organik olarak geliştiğini belirtiyor. Yanlış olanın ise bu teknolojiye dogmatik bir şekilde yaklaşmak olduğunu söylüyor.

0xΩ gibi teknolojik bir din olma iddiasında olan girişimler ise daha çok demokratik bir topluluk gibi davranmaya çalışıyorlar. 0xΩ kripto parasına yatırım yaparak, cemaat üyeleri çeşitli konularda fikir birliği sağlamak ve kendi dini inançlarını dile getirmek için oy kullanma hakkı kazanıyorlar. Onlar için Blockchain üzerinde manevi yaşam yürütmek aynı zamanda kutsallığın değişmez hale gelmesi anlamını taşıyor. Anlaşmazlıkları önlemek için, 0xΩ’in kendi kutsal metni “The Flame Text” Ethereum tabanlı ağlarında korunuyor.

Bu tartışmaların kısa sürede sonlanması mümkün görünmüyor, kesin olan bir şey varsa teknolojik yenilikler ve kökeni binlerce yıl geriye giden dinler bir birini anlama ve entegre olmaya çalışıyor. Günün sonunda bu gelişmeler daha iyi bir dünyayı mümkün kılacaksa neden olmasın? Zaten dinlerin amacı da bu değil mi?

Decrypt internet sitesi üzerinde yayınlanan makaleden kısaltılarak özetlenmiştir.