Dünyanın en büyük perakendecilerinden Walmart, tedarik zincirinde Blockchain kullanımını daha da yaygınlaştırıyor.

Bu sabah kahvaltı sofranızda ne vardı bilemeyiz elbette ama ABD’li Walmart tüketicileri kendilerini daha rahat hissediyor olabilir. Şirket, son zamanlarda enerjiden tedarik zincirine pek çok noktada devreye aldığı Blockchain bazlı projeleri daha da genişletmeye hazırlanıyor.

New York Times’da çıkan “From Farm to Blockchain: Walmart Tracks Its Lettuce” başlıklı bir makale, şirketin Blockchain kullanımındaki zenginliği ‘marul’ örneğiyle aktarıyor. İki yıllık bir pilot projeyi takiben yapılan açıklamada, her bir torba ıspanak ve marulun takibi için Blockchain’den nasıl faydalanıldığı aktarılıyor.

Projenin detaylarına bakıldığında ise Walmart’ın sebze tedarik ettiği 100’ün üzerindeki çiftliğin ürettikleri sebzeler hakkındaki ayrıntılı bilgileri Blockchain teknolojisine sahip bir veritabanına girmeleri gerektiği belirtiliyor. Bu durum, ek iş yükü anlamında çiftçileri zorlayacak bir durum yaratabilir elbette. Ancak Walmart bu sayede bozuk gıda kaynaklı hastalıkların da önüne geçebilecek. Şirketin burada sunacağı vaat ise her zaman sağlıklı ve taze sebze olacak. Bununla birlikte Walmart maliyetlerden de tasarruf edebilecek. Proje, en basit ifadeyle sebzelerin tarladan başlayarak yıkama ve kesme tesislerine, depoya ve mağazaya kadar takip edilebilmesini sağlayacak.

Arka planda ise IBM’in Blockchain platformu hizmet veriyor. Şirketin Blockchain’den Sorumlu Başkan Yardımcısı Brigid McDermott, Walmart’taki projeyi, “bu ölçekte gerçekleştirilmiş ilk gerçek örnek” olarak tanımlıyor.

Geçen yıl yapılan bir test çalışmasında Walmart, dilimlenmiş mangoların kaynağını Blockchain ile izlemeye çalışmıştı. Walmart çalışanlarının meyveyi yetiştiren Meksika’daki çiftliği bulması tam 7 gün alırken IBM’in yazılımı saniyeler içinde takibi yapabiliyordu.

İki şirketin daha önce devreye aldığı başka projelerde ise yoğurt ve kümes hayvanları takibi yapılmaya başlanmıştı.

New York Times’taki yazıda yer verilen görüşlerde çeşitlilik de gözleniyor. Kimileri, başarıyı vurgularken kimileri ise bunun bir halkla ilişkiler çalışmasından ibaret olduğunu ifade ediyor.

Vurgulanan bir diğer nokta ise proje Blockchain üzerinde gerçekleşse de uygulamanın nispeten geleneksel özellikler taşıması. Şu anda Walmart’ın tüm Blockchain kayıtları, IBM’in bulut platformuna ait sunucularda depolanıyor. Bu da Blockchain’in en önemli bileşenlerinden dağıtık Veritabanı kavramına gerek olup olmadığının sorgulanmasına neden oluyor.