Wikipedia Baidu

Çin hükümeti tarafından yasaklanmış olan Wikipedia’yı bir anlamda ikame eden Baidu’nun Baike servisi Blockchain teknolojisini kullanmaya başladı.

Çinli arama devi Baidu uzunca bir süredir verdiği Wikipedia’nın yerli sürümü diyebileceğimiz Baike hizmetinde Blockchain teknolojisini kullanmaya başladı. Her ne kadar şirket bununla ilgili henüz bir duyuru yapmamış olsa da hizmeti kullanan dikkatli kullanıcıların gözünden kaçmadı.

Blockchain teknolojisinin temelinde yatan değiştirilemezlik prensibini kullanan Baidu Baike, makalelerin önceki sürümlerini yanlarında harman değerleri görünecek şekilde saklamaya başladı. Bu sayede yapılan değişiklikler güvenli ve değiştirilemez bir sürün kontrol sistemi olan Blockchain üzerinde doğrulanarak saklanmış oluyor.

Baidu’nın kendi sisteminde çalışıyor

Baidu Baike’ye entegre edilen bu sistem Baidu’nun daha önce duyurmuş olduğu kendi Blockchain platformu üzerinde çalışıyor. Teknik ayrıntıları ile ilgili bilgi sağlanmayan bu özellik dışarıya açık olarak yalnızca bir harman (hash) değeri sağladığı için blok içinde değiştirilme zamanı, kullanıcı, IP bilgisi, zaman damgası ve değiştirilme sebebi gibi verilerden hangilerinin saklandığı bilinmiyor.

Baidu’nun kendi Blockchain platformunda farklı denemeler gerçekleştiriliyor fakat bu uyarlamada olduğu gibi birçoğuyla ilgili teknik ayrıntı verilmiyor. Bu çalışmanın ise ansiklopedinin güvenilirliğini artırmak için gerçekeleştirilen bir çalışma olduğu bilgidi veriliyor.

Türkiye’de olduğu gibi Çin’de de Wikipedia’ya erişim engelli. Çin kendi vatandaşlarını dış dünyanın etkilerine karşı koruma yükümlülüğü ile hareket ettiği için ülke içinde birçok uluslarası hizmetin hükümet tarafından denetlenen ve hatta kontrol edilen bir klonu kullanılıyor. Baidu Baike de bunlardan yalnızca bir tanesi.