İsviçre merkezli Interchain Vakfı, bağımsız, ölçeklenebilir ve birlikte çalışabilir blockchain’ler sunan Cosmos Ağı’nı canlıya aldı.

Kar amacı gütmeyen kuruluşun hedefi ‘Blockchain İnterneti‘ oluşturmak. Cosmos Ağı geliştiricilerin Tendermint Core üzerinde istedikleri blockchain uygulamasını geliştirip çalıştırabilmelerine imkan tanıyor. Bu ağ üzerinde geliştirilen uygulamalar birbirleriyle bağlantı kurabiliyor.

Tendermint Core’un arkasındaki fikir birliği projesi 400 milyon dolarlık blockchain fonu olan Paradigm, Bain Capital ve 1confirmation gibi farklı yatırımcılar tarafından destekleniyor.

Tendermint kurucusu ve CEO’su Jae Kwon konuya yönelik: “Blockchain teknolojisini inanılmaz bir yenilik. Ancak ne yazık ki bu teknoloji, ölçeklenebilirlik, kullanılabilirlik ve çeşitli yönetsel problemlerden dolayı sınırlandırılıyor.” ifadelerini kullandı. Kwon tarafından 2014’te geliştirilen BFT algoritma ise ölçeklenebilirlik, güvenlik ve verimlilik sınırlamalarını ortadan kaldırıyor.

Şirkete göre Tendermint Core, bir blockchain ağı oluşturma ve fikir birliği katmanlarını bir araya getirerek geliştiricileri temel protokolün aksine uygulama geliştirmeye odaklıyor.