Houston merkezli blockchain şirketi Data Gumbo son turda topladığı 6 milyon dolar değerindeki yatırımla birlikte blockchain teknolojisini petrol sahasında kullanmayı hedefliyor.

Blockchain teknolojisini kullanarak şirketler arasındaki sözleşmeleri ve işlemleri otomatikleştiren bir çözüm sunan Data Gumbo, aralarında Saudi Aramco Energy Ventures, Equinor Technology Ventures gibi enerji devlerinin yer aldığı yatırım turundan 6 milyon dolarlık yatırımla döndü. Şirket bu yatırımla birlikte toplam fonunu 9.3 milyon dolar değerine çıkarttı.

Blockchain teknolojisi büyük ölçüde Bitcoin gibi kripto para birimleri ile birlikte anılıyor. Ancak Data Gumbo da bu teknolojinin sadece dijital para ile sınırlı kalmayacağını bilen şirketler arasında yer alıyor. Şirket bir süredir, elle yazılmış faturaların sıklıkla farklı şekilde yorumlandığı petrol alanındaki işlemleri otomatikleştirmek ve netleştirmek için blockchain teknolojisini kullanıyor.

Buna örnek olarak petrol sahasından uzaklaşarak atılması gereken atıl suyu üreten hidrolik kırma faaliyeti gösterilebilir. Mevcut sistemde nakliye şirketlerinin kağıt bir fiş yazması ve petrol şirketinde ne kadar su taşındığını söylemek için imzalatması gerekiyor. Bu sistemde genelde şirketler ve aracılar nedeniyle faturanın farklı yorumlanması sonucu ödeme yapılmadan önce 30 ile 60 gün arası pazarlık ediliyor.

Data Gumbo ise ne kadar su taşındığını kesin olarak ölçmek için hem su tankına hem de kamyonlara sayaç yerleştiriyor. Böylelikle o su pompalandığı an nakliye firmasına ödeme yapılıyor. Ödeme işlemi tamamen otomatik gerçekleşiyor ve blockchain tabanlı akıllı sözleşmelere dayanıyor.

Data Gumbo CEO’su Andrew Bruce konuyla ilgili olarak blockchain teknolojisinin taraflarda aynı işlem kopyasının olduğunu garantilediğini ve gerekli verilerin yorumlanmasını gerektirmediğini söylüyor.

Şirketin enerji firmalarından aldığı bu yeni yatırımla petrol sektöründe nasıl geliştirmeler yapacağı merakla bekleniyor.