Blockchain girişimi Data Gumbo’nun verilerine göre küresel petrol operatörleri altyapılarında blockchain kullanarak en az %30 oranında tasarruf sağlayabilirler.

ABD merkezli blockchain girişiminin CEO’su Andrew Bruce, Bloomberg’de petrol endüstrisinde blockchain sözleşmelerinin kullanımına dair açıklamalarda bulundu.

Bruce’a petrol sektöründeki oyuncuların blockchain teknolojisini uygulayarak ne kadar yarar sağlayabileceği sorulduğunda kendisi şirket içinde yaptıkların çalışmaların sonucuna göre sektörün en az %30 oranında tasarruf sağlayabileceğini savundu. Data Gumbo’nun verilerine göre yakıt piyasası 2017 yılında 2.6 trilyon dolar değerindeydi.

Mayıs 2019’da Data Gumbo küresel enerji şirketlerinden 6 milyon dolar civarında bir yatırım aldı. Bu yatırıma Equinor Technology Venture ve Saudi Aramco Energy Ventures eşlik etmişti. Şirket bugüne kadar toplamda 9.3 milyon dolar değerinde yatırım aldı.

Yatırımcıların Data Gumbo’dan beklentisi şirketin petrol tedarik zincirindeki anlaşmazlıkları ortadan kaldırarak süreçleri otomatikleştirmesi ve uzlaşma sürelerini azaltması. Bu bağlamda elindeki somut verilerle çalışan Data Gumbo, sektöründe blockchain teknolojisi sayesinde en az %30 oranında tasarruf edeceğini savunuyor.

Enerji sektöründe blockchain kullanımını geliştirmek isteyen girişimin ilerleyen dönemlerde ne tür çalışmalara imza atacağı merak konusu.