Dünyanın en büyük beşinci petrol ve gaz firması olan Shell, blockchain tabanlı enerji firması LO3’e yatırım yaptı.

Shell’den miktarı henüz açıklanmamış bir yatırım alan New York merkezli LO3, blockchain tabanlı Exergy platformuyla enerjiyi izlemeyi mümkün kılıyor.

Forbes’un haberine göre Shell’in LO3’e yönelik yatırımı şirketin kamuya açıklanan 4. blockchain ilişkili yatırımı. Şirket daha önce blockchain teknolojisi ile ilişkili Vakt, Kombo ve Applied Blockchain firmalarına yatırım yapmıştı.

Habere göre Shell’in yatırımını, platformu teşvik etmek için kullanılacak ve dağıtık enerji şebekesine erişmek için gerekli olacak XRG adında LO3’ün yerel tokenlarına çevirme seçeneği bulunuyor. Şirket, başlangıçta, XRG’yi kullanarak bir ICO aracılığıyla para toplamayı planladığını ancak bu planları beklemeye aldığını belirtti.

Forbes’a göre LO3’ün Exergy platformu şu anda Ethereum blockchain üzerinde çalışıyor ancak sistem EOS blockchain ile de entegre olabilecek şekilde tasarlandı.

2018 yılının sonlarından bu yana Shell, BP ve Equinor gibi diğer petrol şirketleriyle birlikte enerji ticareti için blockchain tabanlı bir platform olan Vakt’ın üyesi. Şirketin blockchain teknolojisine yönelik çalışmaları hızla devam ediyor. Shell gibi enerji devlerinin bu teknoloji üzerinde yoğun olarak çalışması sektörü kendi içinde hareketlendirdiği gibi blockchain teknolojisinin farklı sektörlerde de var olmasına yardımcı oluyor.