Shell ve BP gibi büyük firmaların kurduğu bir konsorsiyum girişim şirketi olan Vakt Global tarafından inşa edilen bir Blockchain platformu, enerji emtialarının ticaretine verimlilik kazandırmak amacıyla sonunda piyasaya sürüldü.

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre, Vakt Global’in Blockchain platformu, emtia şirketleri arasında ham petrol ticaretini kolaylaştırmak için hazır durumda.

Vakt Global diğer petrol sahalarına da açılmak istiyor

“BFOET pazarındaki 5 yatırımcımız artık Vakt platformunda hizmet vermeye başladı. Bu arada BFOET pazarı Kuzey Denizi’nde yer alan 5 büyük ham petrol sahasından oluşuyor; Brent, Forties, Oseberg, Ekofisk ve Troll. Vakt Global elbette bu beş saha ile sınırlı kalmak istemiyor. Bu bölgede sistemin geçerliğini kanıtladıktan sonra, diğer pazarlara da açılmak istiyor.

Büyük petrol şirketleri bir araya toplayan konsorsiyum, geçtiğimiz yıl Kasım ayında kurulmuştu. Shell ve BP gibi devlerin yanı sıra, Norveçli enerji firması Statoil, Gunvor, Koch Supply & Trading ve Mercuria gibi ticaret merkezleri ve ABN Amro, ING ve Societe Generale gibi bankalar konsorsiyumu oluşturuyor.

Vakt sadece petrol sektöründe sınırlı kalmayarak, diğer enerji sektörlerinin de Blockchain’e geçmesini sağlayarak verimliliği artırmayı ve maliyetleri düşürmeyi planlıyor.

Enerji sektöründeki Blockchain dönüşümü sadece petrol şirketlerini değil, artık birçok ülke ve bölgeyi de etkisi altına almış durumda. Geçtiğimiz aylarda Wired’da yayınlanan “Estonia may actually have a use for the blockchain: green energy” başlıklı bir makalede kapsamın daha geniş olduğunu gösterir nitelikte. Makale, Estonya’nın tüm enerji yönetim sistemini Blockchain’e taşıyabileceğine dikkat çekmişti.