1Sheeld’in arkasındaki takım blockchain bağlantılı cihazlar için yeni bir geliştirme kiti ürettiğini duyurdu.

Ardunio ile benzer bir mimariye sahip olan cihaz Swarm, Ethereum, Bitcoin, Whisper ve Status IM projelerini burada çalıştırmanıza olanak tanıyacak.

Geliştirme kiti, çift çekirdekli 32-bit MCU, 1GHz mikro işlemci, (512mb RAM / 4 GB depolama), 2.4 GHz Wi-Fi modülü, micro SD kart slotu, micro USB portu ve breadboard uyumlu pinlerle geliyor.

Kitin yaratıcıları Elk adını verdikleri bu cihazın bir tak-çalıştır paketiyle birlikte geleceğini söylüyor. Cihaz merkezi olmayan platformlar için sezgisel bir arayüz sağlayan ve blockchain ile bağlantılı projeler inşa etmek için 10 kat daha hızlı bir geliştirme deneyimi sunacak olan Arduino benzeri SDK ile birlikte sunulacak. Kullanıcılar sadece birkaç satır kodla blockchain bağlantılı cihazlarını oluşturabilecekler.

Geliştirme kiti Arduino tabanlı olduğu için Arduino shield adı verilen birçok geliştirme parçası Elk ile de uyumlu olacak. SDK açık kaynaklı olacak ve merkezi olmayan teknolojiler eklendikçe buna destek verilecek.

Elk’in potansiyel kullanım alanı olarak ilk etapta akıllara kripto para birimi gönderip alabileceğiniz ATM’ler, otomatlar ve özel iletişim sistemleri geliyor. Elk hakkında daha fala detay ve yapabildikleri için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.