Avusturya merkezli, elyaf üretiminde dünya markası olan Lenzing, tedarik zincirine daha fazla şeffaflık sağlamak için blockchain teknolojisinden yararlanacaklarını açıkladı.

Lenzing elyaf üretiminde şeffaflığı sağlamak için Hong-Kong merkezli blockchain firması TextileGenesis ile ortak çalışacak. Yapılan açıklamaya göre Lenzing’in tedarik zinciri izlenebilirlik platformu 2020 yılında piyasaya sürülecek. Yakın bir zamanda ise şirket tüm katılımcılarla birlikte teknolojiyi test etmeye başlayacak.

Lenzing müşterilerin ürünlerinin içeriği ve tedarikçileri hakkında daha fazla bilgi talep etmesinin ardından dağıtık defter teknolojisini kullanmaya karar verdi. Firma blockchain teknolojisini kullanarak müşterilerine daha fazla şeffaflık ve izlenebilirlik sağlamayı amaçlıyor. Böylelikle müşteriler ürünlerin içeriği ve tedarik zinciri aşamalarına yönelik bilgi sahibi olacak. Bu da ürünlere yönelik olan güveni artıracak.

Odun esaslı elyaf üretiminde dünya lideri olan Lenzing’in yıllık geliri 2.7 milyar dolar civarında.

Blockchain teknolojisini bu tarz büyük operasyonlara yönelik şirketlerin kullanması teknolojinin benimsenmesini oldukça olumlu etkiliyor. Öte yandan blockchain teknolojisinin tedarik zincirine yönelik kullanım senaryoları her geçen gün artmaya devam ediyor. Blockchain teknolojisinin sunduğu şeffaflık tedarik zinciri gibi kritik bir iş sürecini daha güvenilir hale getirme potansiyeline sahip.