Kuzey Amerika merkezli deniz ürünleri devi Bumble Bee Foods, tedarik zincirini geliştirmek ve ürünlerin izlenebilirliğini artırmak için blockchain tabanlı platformunu kurdu.

Kurumsal yazılımlar konusunda uzmanlaşmış Almanya merkezli teknoloji şirketi SAP ile ortak gerçekleştirilen proje Texas’ta düzenlenen SXSW konferansında duyuruldu.

SAP Cloud Platform Blockchain servisi tabanlı olacak yeni proje ilk aşamada Endonezya’dan tüketicilerle buluşacak olan sarı yüzgeçli orkinosların tedarik zincirinin izlenmesine yardımcı olacak.

Müşteriler de tedarik zincirinin tamamını gözlemleyebilecek ve ürünlerin paketinde yer alan QR kodunu akıllı cihazlarıyla tarayarak ürünlerin kökenleri ve nakliye geçmişi hakkındaki tüm bilgilere erişebilecekler. Blockchain teknolojisiyle saklanacak olan veriler yapılan avın büyüklüğü, ürünlerin nereden toplandığı, orijinalliği, tazeliği ve hatta balıkçılık sertifikası olup olmadığı gibi şeyleri içerecek.

SAP Yenilikçi İş Çözümleri Başkan Yardımcısı Oliver Betz, blockchain teknolojisinin gıda tedarik zincirinde şeffaflık ve izlenebilirlik yaratacağına inanıyor. Bu konuda son olarak rnsız perakende devi Carrefour süt ürünlerinin tedarik zincirini takip edebilmek için blockchain teknolojisini uygulayacağını açıklamıştı. Geçtiğimiz aylarda ise Çin merkezli Chongqing Yuzhong District, gıda ve ilaç sektöründeki kalite güvencesini artırmak için dair zincirlerine blockchain teknolojisini entegre edeceklerini açıklamıştı.