EY, halka açık Ethereum blockchain ağı için akıllı sözleşme testi ve güvenlik hizmetini duyurdu. Hizmete ‘EY Smart Contract Analyzer’ adı verildi.

EY Smart Contract Analyzer private beta testine başlamış durumda. Kullanıcılar hali hazırda buradan akıllı sözleşmeleri ve tokenları izleyerek güvenlik risklerine karşı önlem alabiliyorlar. Şirketler ve yatırımcılar son zamanlarda blockchain tabanlı varlıklara ve tokenlara daha fazla yönelmeye başladı. Dolayısıyla bu alanda oluşabilecek riskleri anlamak oldukça kritik bir önem taşıyor.

İsrail’deki EY Blockchain Güvenlik Laboratuvarı tarafından kurulan EY Smart Contract Analyzer hem piyasaya sürülmeden önce hem de kamuya açık blockchain ağında mevcut olan tokenları ve akıllı sözleşmeleri test etmek ve izlemek için tasarlandı. EY, bu platform üzerinde yatırımcılara tokenların belirli endüstri standartlarını karşıladığını doğrulamak için bilinen zararlı yazılım ve hataları içeren 250 adet standart test uyguladı.

EY Küresel İnovasyon Lideri Paul Brody konuya yönelik: “Müşterilerimiz, giderek önemli kurumsal iş süreçlerini ve yaptığınız değerli yatırımları bir yazılım koduna emanet ediyorlar. Anti-virüs araçları olmadan kurumsal bilgi işlem sistemlerini çalıştırmıyoruz dolayısıyla sadece akıllı sözleşme ya da token içeren test araçlarıyla blockchain tabanlı yatırım sistemlerini çalıştırmanın uygun olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

EY’ın akıllı sözleşme test hizmeti şirketin Blockchain Analyzer platformuna entegre edilecek. Bu platformun da 2019’un sonuna doğru genel kullanıma açılması bekleniyor.