Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey tarafından da destek gören MTonomy, bu yıl Cannes Film Festivali’nde film dünyası ve TV hakları için blockchain tabanlı bir iletişim sistemi duyurabilir.

Film satış operasyonları için Los Angeles merkezli Indie Rights şirketiyle birlikte çalışan MTonomy’nin, bu yıl festivalde yeni hak yönetimi sisteminin sunumunu yapması bekleniyor. Sistem şimdilik sadece davetiye yöntemiyle gelen kullanıcılara açık durumda.

En yaygın blockchain platformlarından Ethereum’a kurulu olan MTonomy’nin sistemi, kolay dağıtım takibi, mevcut haklar için sezgisel arama, dizi ve diğer içeriklerin güvenli bir şekilde barındırılması gibi özellikler için varlıkların basit bir yönetimini sağlıyor.

MTonomy CEO’su Arjun Mendhi konuya yönelik: “MTonomy, hak yönetimi altında yatan altyapıyı yeniden tasarlayarak hak sahipleri için iş yükünü kalıcı olarak hafifletti. Stüdyolara, distribütörlere ve satış temsilcilerine en çok neyin önemli olduğu, hakları için en iyi fırsatları bulmaları, ilişkileri geliştirmeleri ve işlerini büyütme konusunda daha fazla zaman harcamalarına olanak tanıyarak güç veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

MIT’deki bir takım tarafından kurulan MTonomy Twitter ve Square kurucu ortağı Jack Dorsey tarafından da destekleniyor. Şirketin hali hazırda tüketiciler için kripto para birimi destekli seç-izle platformu bulunuyor.