Ethereum kullanıcılarına Netflix veya Amazon Prime benzeri video akış servisi sunmak isteyen MTonomy isimli girişim bu hafta yayınlarına başlıyor.

MIT Media Lab Digital Currency Initiative ve tanınmış Bitcoin Core geliştiricilerinin çalıştığı MTonomy artık oldukça popüler hale gelen Netflix veya Amazon Prime gibi video servislerini blockchain teknolojisi ile birleştirerek tüketicilere ulaştırmak istiyor. Şirketin kurucularından Arjun Mendhi CCN’e verdiği röportajda: “Netflix’in kullandığına benzer ölçekte güvenlik ve video akışı sağlayabilecek ölçüde bir servisiz ve bu yeteneklerimizi blockchain teknolojisi ile birleştiriyoruz” dedi.

Sistemi Netflix’den farklı kılan ise ödeme yapısının Ethereum üzerinde çalışması ve video akışlarının bu kayıtlara bağlı olması. Bu da sistemin güçlü yanını oluşturuyor; servis hizmete girdiği ilk günden itibaren küresel olarak erişilebilir olacak. Böylece 170 farklı ülkedeki insanlar içerik satın alabilecek. Her bir işlem, bugün itibariyle, dünya çapında yaklaşık 14 saniyede tamamlanabilecek. Üstelik banka hesabı veya bir kredi kartı olmayan tüketiciler de Ethereum altyapısı sayesinde sistemi kullanabilecek. Bu servisin farklı ülkelerdeki farklı ödeme sitemlerine entegre olma gereksinimini de ortadan kaldırıyor.

Öte yandan sistem ne kadar başarılı olursa olsun yayınlanacak içerikler yayıncılardan gelecek. Pek çok yayıncı ise dünyanın farklı bölgelerine farklı yaklaşımlar ile içeriklerini ulaştırmak istiyorlar. Bu durum ister istemez bir sistemin doğasına ters bir durum yaratıyor. Mendhi’ye göre geliştirdikleri teknoloji ve zaman içinde muhatap oldukları yayıncılar işin bu doğasını daha iyi anlayacak ve platformun avantajlarından faydalanmak için şu anki düşünce yapılarını da değiştirecekler.

Yapımcılar içinse eşsiz bir şeffaflık ve istendiği takdirde birey bazında ancak anonim kimlik bilgileri gizli kalarak içeriklerin erişim bilgileri dahi raporlanabilecek. MTonomy geliştirdiği teknolojiyi sadece kendisine saklamayı planlamıyor, lisanslamak yol haritalarındaki süreçlerden birisi. Mendhi’ye göre bu teknoloji tüm sektörü geri dönüşü olmayan bir şekilde, olumlu yönde, dönüştürecek.

MTonomy’nin web sitesi şu anda erişime açılmış durumda.