Asya kıtası kripto para yasaları konusunda en sıkı düzenlemelere sahip olan bölgelerin başında geliyor. Güneydoğu Asya’da hızla yükselen kara para aklama ve kripto para suçlarından büyük endişe duyan Hong Kong’da ise yasalar daha da sıkılaştırmak üzere. Dünyanın en büyük finans merkezlerinden biri olan Hong Kong, kripto para yasaları konusunda kıtanın diğer bölgelerine nazaran daha esnek bir tutum sergiliyordu. Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu SFC’nin yeni düzenlemeleriyle bu durum değişecek.

Çin’de kripto para ile yapılan aktivitelerin çoğu zaten yasaklanmışken, çoğu insan bu gelişmenin oldukça geciktiğini düşünüyor. SFC’nin yaptığı son açıklamaya göre, yatırım fonları bundan sonra yüzde 10’un üzerinde kripto para bulunduramayacak, bulundurmak isteyenler ise lisans alacak. Kuralları sıkılaştıracağı konusunda sektörü aylar öncesinden uyaran komisyon, aynı zamanda yatırımcılardan gelen şikayetler üzerine bu yılın başlarında yedi farklı kripto para borsasına ihtar çekmişti.

CCN’in haberine göre insanlar getirilecek yeni düzenlemelerin, Hong Kong piyasalarına hem iyi hem de kötü yönde etkileri olacağı konusunda ikiye ayrılmış durumda. Bir tarafta daha sıkı kontrol edilen sektörde yatırımcıların daha güvende olacağını düşünenler, diğer tarafta ise getirilecek yeni düzenlemelerin hem çok maliyetli olacağını, hem de kripto firmalarına zarar vereceğini söyleyenler var.

Daiwa Institute of Research çalışanlarından Daisuke Yasaku, Hong Kong’un düzenlemelerden kötü yönde etkileneceğini düşünenlerden. Yasaku yaptığı açıklamada, düzenlemelerin yüksek maliyetleri olacağını, SFC’nin taleplerinin ise bazı operatörlere çok ağır gelebileceğini söyledi.

Yeni düzenlemelerin Hong Kong sektörünü nasıl etkileyeceğini zaman gösterecek.