Huobi Group’un blokzincir sektörüyle ilgili araştırmalara odaklanan iştiraki Huobi Research Institute tarafından hazırlanan “Küresel Blokzincir Sektörü Genel Görünüm ve Trendler 2021-2022 Raporu”nda kripto paralar, NFT, DAO, metaverse, DeFi, Web3.0 ve GameFi özelindeki gelişmeler kapsamlı şekilde incelendi. 

Blokzincir teknolojisine dair önemli araştırmalar sunan Huobi Research, “Küresel Blokzincir Sektörü Genel Görünüm ve Trendler 2021-2022 Raporu”nu yayınladı. Blokzincir sektöründe tarihe geçen 2021 yılına dair önemli gelişmelerin ayrıntılarla ele alındığı raporda; bu gelişmelerin 2022 yılındaki olası yansımalarının neler olacağına yer verildi.

Küresel Blokzincir Sektörü Genel Görünüm ve Trendler 2021-2022 Raporu, Blockchain Association Singapore (Singapur Blokzincir Birliği) ortaklığında, Huobi Technology ve Huobi Singapore’un desteğiyle hazırlandı. Raporda, dört farklı açıdan kripto sektörünün geçtiğimiz yıldaki gelişimi incelendi. Finans, piyasa, teknoloji ve politika özelinde kapsamlı değerlendirmeler sunan rapor, 2022 trendlerine dair öngörüleri de ele aldı.

Geçtiğimiz yıl, Coinbase’in halka arzı, Bitcoin vadeli işlem kontratlarına dayalı ilk borsa yatırım fonunun (ETF) New York Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmeye başlaması ve El Salvador’un Bitcoin’i yasal para birimi ilan etmesi gibi birçok ilke imza atıldı. Tüm bunlara ek olarak NFT, DAO, metaverse, Web3.0 ve GameFi gibi yeni konseptlerdeki gelişmeler 2022 yılı için de umut verici oldu.

Finansal açıdan, Bitcoin’in şirketler ve merkez bankaları nezdinde yaygınlığını artırması, Bitcoin’in altının yerini alabilecek bir dijital varlık olarak konumunu sağlamlaştırdı. Geçtiğimiz yıl, DeFi’daki gelişmeler aynı hızla devam ederken; DeFi 2.0 yeniliklieri de gelişerek daha iyi likidite çözümleri sunmaya başladı. Yine geçtiğimiz yıl Stablecoin piyasa değeri de artış gösterdi ve dünyanın her yanından denetimcilerin dikkatini çekti. Kripto uyum şirketlerindeki büyüme, benzer hizmetler için talebin yakın gelecekte de süreceğine işaret etti.

2021 yılında birçok yeni akım da hayatımıza girdi. NFT’ler trend listelerinin en üst sırasında yer aldı ve inanılmaz bir büyüme sergiledi. Raporda NFTGO verilerine yer verilerek, 26 Aralık 2021 itibarıyla koleksiyondaki NFT değerinin yıl başına kıyasla 168 kat artış gösterdiğine yer verildi. 2021’de şaka coinlerin kendi alt kültürünü oluşturmaya başladığı belirtilen raporda, DAO, GameFi ve metaverse’ün tıpkı NFT’ler gibi 2021 yılında çok konuşulan konular oldu.

2022 yılında zincirler arası köprülerin önemli birer altyapı unsuru haline gelmesi beklenirken; blokzincir güvenliğinin yeni zorluklarla karşılaşabileceği belirtiliyor. Gelecekte, DAO’nun yaygınlaşması, DeFi 2.0 çağına girilecek olması ve CBDC’lerin kademeli olarak kullanıma sunulması, önemli fırsatlar ve devamlı evrilen bir sektör yatıyor.

Raporun tamamını indirmek için buraya tıklayın.