Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, gerçekleştirdiği bir basın toplantısı ile 2019-2021 yıllarına yönelik Yeni Ekomi Programı (YEP) kapsamını açıkladı. Programda Initial Coin Offering (ICO) kavramı, proje finansmanı yöntemi olarak yer aldı.

Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan Orta Vadeli Program (OVP), yeni adıyla Yeni Ekomi Programı (YEP) Blockchain teknolojisinin mümkün kıldığı Initial Coin Offering (ICO) kavramına yer vererek dikkat çekti. Programda şu ifadeler kullanıldı: “Dijital dönüşüm teşvik edilerek yenilikçi projelerin finansmanı için Kitlesel Fonlama (Crowdfunding) ve IPO alternatifi olarak ICO (Initial Coin Offering) gibi modern ve yeni nesil finansman yöntemleri yaygınlaştırılacaktır.”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı YEP, şu bölümlerden oluşuyor. “dengelenme, disiplin ve değişim”, “enflasyon”, “kamu maliyesi,” “cari açık”, “büyüme ve istihdam”, “bankacılık sektörü ve reel sektör kredileri” ve “programlar ve projeler.” ICO ise “büyüme ve istihdam” başlığı altında aktarılıyor.