Tim Berners-Lee; World Wide Web’i yaşamımıza dahil eden adam, bu kez dağıtık veritabanı teknolojisi ile interneti yeniden dönüştürmek amacında.

İnternetin geçmişi, 1960’lı yıllarda askeri amaçlı geliştirilen Arpanet’e kadar uzanıyor olabilir. Ama bu teknolojinin sivilleşip gündelik yaşama dahil olması için WWW’ye, yani World Wide Web standartlarına ihtiyaç vardı. İşte dünyaya “HTTP protokolü” ile bu yeniliği getirdiği için kimilerine göre WWW’nin kimilerine göreyse internetin ‘babası’ olarak kabul edilen Tim Berners-Lee’nin gündeminde Blockchain odaklı bir proje var.

Zero Hedge’te yayınlanan bir yazı, Berners-Lee’nin yeni projesine dair ilgi çekici detaylar içeriyor. Web’in son 30 yıldaki gelişimi için zararlı ve tehlikeli olarak yorumlayan Berners-Lee, Google, Facebook ve Amazon gibi kurumların egemenliğini sona erdirmeyi amaçlayan bir girişim başlatmış durumda. Bu girişimin temel amacı ise bireylerin kendi verilerinin kontrolünü yeniden ele almaları.

Tim Bernes-Lee’nin Inrupt isimli şirketi ve bu şirket üzerinde yeni çevrimiçi platformu, mesajlar, müzik, iletişim veya diğer kişisel verilerden gelen her şeyin kullanıcı tarafından tek bir yerde saklanacağı bir kişisel çevrimiçi veri deposu olarak tanımlanıyor. Bu, kişisel bilgilerin kontrolünün şirketler yerine kullanıcılara geçmesini sağlayan bir yapı olarak nitelendiriliyor. Nihai amaç ise ağı, yani interneti geri almak!..

Medium.com’daki sayfasında, “One Small Step for the Web…” başlıklı bir yazı yayınlayarak sonuca ne kadar yakın olduğunu da aktaran Tim Berners-Lee’nin destekçileri de ortaya çıkmaya başlamış durumda. Glasswing Ventures tarafından desteklenen Inrupt ve beraberinde Solid platformundaki uygulamalar, kullanıcı verilerinin Facebook, Google vb. platformların aksine merkezi sunucularda depolanmamasını sağlayacak. Kullanıcılar verilerinin nerede saklanabileceğini, hangi kişi ve grupların erişebileceğini ve hangi uygulamaları kullanmak istedikleri gibi seçeneklerden dilediğini tercih edebilecek.

Inrupt, kısa süre içinde resmen tanıtılacak ve dünyanın dört bir yanındaki geliştiriciler site aracılığıyla kendi “merkezi olmayan” uygulamalarını oluşturmaya başlayacak. Verinin kontrolünün el değiştirmesi ise pek çok internet devinin istemeyeceği bir durum. Kişisel verilerin bu denli değerli hale geldiği günümüzde ciddi tartışmaların çıkma olasılığı muhtemel görünüyor. Ama Tim Berners-Lee gelecekten umutlu görünüyor. HTTP ile dünyayı neredeyse tamamen değiştiren birinin Inrupt ile bir sonraki dönemi başlatması sürpriz olmayacak.