Wikipedia Baidu

DIRT protokolü, büyük kripto isimlerinden aldığı sağlam destekle, tohum finansmanını 3 milyon dolara çıkardı.

Fonlamaya katılanlar arasında General Catalyst, Greylock, Lightspeed, Pantera Capital, Digital Currency Group, SV Angel, Avichal Garg, Elad Gil, Fred Ehrsam ve Linda Xie gibi büyük şirketler yer alıyor.

Peki, dev kripto isimlerinin desteğini alan DIRT protokolü tam olarak ne işe yarıyor? DIRT için merkezi olmayan bir tür Wikipedia demek mümkün. Kendilerini aynen şu şekilde tanımlıyorlar:

“DIRT’de bilgi toplamak için yeni bir yol öneriyoruz. DIRT’in merkezi olmayan bilgi toplama yöntemi, bir yalanın ağda kalmasını ekonomik açıdan mantıksız hale getiriyor. Bilgileri yazma ve doğrulama sırasında dürüstlüğe özendirmek için token kullanan bir sistem geliştiriyoruz.”

“Wikipedia’ya benzer şekilde, herkes bu platformda bilgi toplanmasına katkıda bulunabilir. Ama her katılımcı, verilerinin token’larla paylaşılmasına ihtiyaç duyduğu için, DIRT güvenilirlik noktasında daha fazlasını sunuyor. Sisteme girilen bilgi doğruysa, bu bilgi platformda özgürce paylaşılabilir. Eğer bilgi yanlışsa, DIRT moderatörlerinden biri bu bilgiye itiraz edebilir ve başarılı olması halinde token kazanır.”

DIRT kısacası bilgilerin doğruluğunu sağlamak için Blockchain’i ve token’ları bir ödül olarak kullanıyor. Platform hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşmak mümkün.