ABD merkezli yatırım firması Invesco, Blockchain tabanlı bir borsa yatırım fonunu (ETF) Londra Borsası üzerinden işleme açtı.

Financial Times’ta yer alan habere göre, Invesco Elwood Global Blockchain ETF adını taşıyan fon ilk olarak Blockchain teknolojisiyle ilgili çalışan 48 şirketi hedefliyor. Bu 48 şirket, butik kripto yatırım kurumu Elwood Asset Management tarafından geliştirilen bir ön puanlama sistemi ile seçildi.

Borsa yatırım fonuna katılan şirketler arasında Apple, Intel, işlemci üreticisi Advanced Micro Devices (AMD), madencilik donanımı üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing ve ABD merkezli CME Group gibi öncü kuruluşlar yer alıyor. FT haberinde ayrıca Blockchain’in mutlaka adem-i merkeziyetçi kripto paralarla eş anlamlı olmadığı vurgulanırken, JPMorgan Chase tarafından geçtiğimiz ay duyurulan stablecoin buna örnek olarak verildi.

ABD merkezli yatırım yönetim firması AdvisorShares ve yatırım danışmanlığı şirketi Sabretooth Advisors da yakın dönemde Blockchain ve bulut bilişim ile ilgili olanlar da dahil olmak üzere teknoloji şirketlerini izleyen bir borsa yatırım fonunu ortak olarak açacaklarını duyurmuştu.

Ayrıca, Chicago Board Options Exchange, yatırım şirketi VanEck ve finansal hizmetler şirketi SolidX, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Bitcoin (BTC) ETF’sinin listelenmesine yönelik bir kural değişikliği için Ocak ayının sonunda başvurularını yenilemişti.