Blockchain’in tedarik zinciri yönetimi üzerindeki ağırlığı artıyor. Son örnek, ABD’de dondurulmuş gıda taşımacılığında karşımıza çıktı.

ABD merkezli dexFreight isimli Blockchain girişimi, akıllı sözleşme teknolojisi kullanarak dondurulmuş gıda lojistiğinde bir proje geliştirdi. Firmayla aynı ismi taşıyan platformun ise benzerlerinden önemli bir farkı var: Firma, bu tip projelerde daha çok tercih edilen Ethereum platformu yerine Bitcoin’den faydalanıyor.

Deniz ürünleri toptancısı Arel Trucking tarafından kullanılmaya başlanan proje, firmaya ait 180’in üzerinde kamyonun nakliye süreçlerini kapsıyor. Taşınan ürünler RSK/Bitcoin platformu üzerindeki akıllı sözleşmelerle kayıt altına alınıyor ve teslimata kadar güvence altına alınıyor.

Sistemi geliştiren dexFreight, karayolu nakliye şirketlerinin konuyu yakından takip ettiğini ifade ediyor. Şirketin açıklamasına göre sistem, nakliyatçılarla ilgili işlemleri tamamen şeffaf hale getirerek hatalı dokümantasyon sorununu ortadan kaldırıyor. Bu şeffaflık, müşterilere paketlerin nerede olduğunu, herhangi bir hasar ya da müdahale olup olmadığı gibi konularda yardımcı oluyor.

Şirket, Ethereum yerine RSK/Bitcoin kullanmasını ise şu şekilde açıklıyor: “Ethereum platformunun popülaritesi, diğer Blockchain platformlarının da ticari kullanıma yönelik çalışmalarını teşvik etti. RSK böyle bir platform ve akıllı sözleşme yönetimi dahil taleplerimizi karşılıyor. Bu nedenle RSK’yı geliştirdiğimiz uygulamanın temelinde konumlandırdık.”