Kolombiya Merkez Bankası (Banco de la República), IDB Group ve Banco Davivienda, Kolombiya’nın ilk blokzinciri tahvilinin pilot uygulamasını başlattı.

Banco de la República tarafından yapılan resmi açıklamaya göre tahvil, Kolombiya menkul kıymetler piyasası için akıllı sözleşmelerin kullanılması yoluyla blok zincir teknolojisinde çıkarılacak, yerleştirilecek, işlem görecek ve ödenecek.

Banco de la República, pilot programın “bir menkul kıymetin ihraçtan vadeye kadar olan yaşam döngüsünde bu yeni teknolojinin faydalarını doğrulamayı amaçladığını” ve altı ay sürmesinin beklendiğini de açıklamasını ekledi.

Bogota merkezli bir Kolombiya bankası olan Banco Davivienda tahvil ihraç edecek. IDB Invest ise tüm ihracı sağlama alacak. Açıklamada, operasyonun BID Lab tarafından başlatılan bir platform olan LACChain’e kaydedileceği ve “bağın tam izlenebilirliğini blok zinciri teknolojisinde bırakacağı” belirtiliyor.

Pilot program kapsamındaki para, blokzinciri ağında bir gözlemci düğüm görevi görecek olan Banco de la República’nın ödeme sistemi tarafından işlenecek.

Açıklamada, IDB Grubu’nun kavram kanıtının uygulanması için teknik desteğe katkıda bulunacağı ve operasyonun hem düzenleyici hem de teknik yönleri hakkında tavsiyelerde bulunacağı belirtildi.

Avrupa Yatırım Bankası blokzincirinde dijital tahvil çıkardı

KaynakCoinDesk