KPMG, Merck ve Walmart, IBM ile iş birliğine giderek ilaç tedarik zinciri için blockchain pilotunu başlattı.

TechCrunch’ın haberine göre 4 şirket belirli ilaçların takibi için çözüm bulmaya yardımcı olmak adına bir araya geliyorlar. IBM bu birliktelikte teknoloji ortağı olarak yer alacak. KPMG uyumluluk konularını derinlemesine ele alacak, Merck zaten bir ilaç şirketi ve Walmart da eczaneler ve klinikler aracılığıyla bir ilaç distribütörü rolünü oynayacak.

Buradaki fikir, her bir ilaç paketinin üreticiden eczaneye ve tedarikçiden tüketiciye olan yolcuğunu şeffaf bir şekilde izleme imkanı sunmak. Teoride oldukça basitmiş gibi görünse de şirketler çoğu zaman herhangi bir veririyi birbirlerine vermekten hoşlanmıyorlar. Blockchain teknolojisi bu noktada her işlem için değiştirilemez bir kayıt sağlayacak. Bu da ilaç, tedarik zinciri boyunca ilerledikçe yetkililere ve katılımcılara kolay bir denetim izni sağlayacak.

Pilot, FDA’nın talebi üzerine çeşitli paydaşlar tarafından yürütülen bir dizi programın parçası. Nihai amaç, ABD İlaç Tedarik Zinciri Güvenlik Yasasına uymaya yardımcı olacak çözümler bulmak.

IBM bu blockchain projesinin, başka şirketlerin bir blockchain platformu veya ağı kurabileceğini ya da blockchain uygulaması yapabileceklerini göstereceğini umuyor.