Avrupa Birliği, kripto paraların artık kalıcı değerler olduğunu söyleyerek, bu alandaki yeni çalışmalarını duyurdu.

Avrupa Birliği’nin yürütme organı Avrupa Komisyonu’ndan bir yetkili, bu yıl içerisinde kripto paraların düzenlenmesine dair görüşmeler yapılacağını açıkladı. Bunun sebebi olarak ise kripto paraların artık geçici değil, kalıcı değerler olduğunu ifade etti.

Geçtiğimiz hafta düzenlenen Ekonomik ve Mali İşler Konseyi toplantısının ardından, basın toplantısında konuşan Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, üye ülkelerin ekonomik bölgedeki kripto para sektörünü yöneten düzenlemelere yönelik hareketleri desteklediklerini söyledi.

Avrupa Birliği kripto paralara tam destek sağlayacak

“Kripto paralar için önemli fikir alışverişlerinde bulunduk. Bu değerlerin artık kalıcı olduğunu görüyoruz. Son dönemde yaşanan çalkantıya rağmen bu pazar büyümeye devam ediyor.”

Dombrovskis ayrıca, ICO’ların alternatif finansman biçimi olma potansiyeline dikkat çekti. “Geçtiğimiz yıl, ICO’lar 6 milyar dolarlık bir fon sağlamaya yardımcı oldu ve bu yıl bu rakam çok daha büyük olacak.”

Avrupa Birliği bu potansiyeli doğru bir şekilde değerlendirmek için kripto paralar üzerine olan çalışmalarını hızlandıracak. Kripto paraların nasıl kategorize edileceği ve sınıflandırılacağı veya AB’nin mevcut finansal kurallarını kullanıp kullanmayacağı, ise Avrupa Komisyo’nun yanıtlaması gereken sorular olarak göze çarpıyor.

“Şu anda bu soruları yanıtlamak ve kripto paralar için doğru bir yol haritası çizmek için Avrupa Denetim Otoriteleri ile beraber çalışıyoruz. Böylece bu alanda atacağım adımlar için sağlam bir zemin oluşturuyoruz.”