Japonya merkezli güneş enerjisi tedarikçisi Kyocera, enerji dağıtımını iyileştirmek için LO3 Energy firmasıyla işe birliğine giderek blockchain tabanlı sanal enerji panellerini (VPP) kullanacak.

28 Şubat 2019’da yapılması planlanan test, şirketlerin eşler arası (P2P) dağıtık fikir birliği ağına dayanarak yakıtlar veya karbon emisyonu olmadan düşük karbonlu bir toplumu teşvik eden sanal enerji panellerinin uygulanabilirliğini değerlendirmelerini sağlayacak.

Proje kapsamında Koyecera, güneş fotovoltaik (PV) modüllerini ve pillerini kullanarak küçük sanal enerji panelleri kuracak. New York merkezli enerji şirketi LO3 Energy ise blockchain teknolojisi yardımıyla enerji yönetimininden sorumlu olacak.

LO3’ün blockchain teknolojisi, işlemleri doğrulamak ve kaydetmek, enerjiyi kendi güneş panelleriyle büyük bir enerji ızgarası kullanmak yerine bir mikro ızgara aracılığıyla dağıtmak için uygulanacak.

Buna karşılık Kyocera, Japonya’nın hükümet destekli sanal enerji panelleri test projeleri için güneş enerjisi üreten sistemler ve depolama bataryaları konusunda uzmanlaşmış bir şirket. Bu projede ise daha çok bu panellerin kurulmasıyla ilgilenecek.

LO3 Energy CEO’su Lawrence Orsini, karbon emisyonunu zalatma zorunluluğunun tüm dünyadaki enerji sağlayıcıları üzerinde derin bir etki yarattığını söylüyor. Orsini, blockchain teknolojisiyle bu zorluğun üstesinden gelebileceklerini mikro enerji işlemlerini gerçekleştirebileceklerini de sözlerine ekliyor.