Cointelegraph’ın haberine göre Blockchain yazılım geliştirme firması Stratis Group, Microsoft .NET mimarisi üzerinde geliştirilen ilk akıllı sözleşmesini yayınladı.

“Cirrus Sidechain Masternodes” ve “Stratis Smart Contracts” adı verilen ürünlerini tanıtan şirket, bu ürünlerin, işletmelerin C# programlama diliyle akıllı sözleşme geliştirmelerini sağlamak için tasarlandıklarını açıkladı. Yani artık geliştiriciler Microsoft’un .NET platformu için geliştirilen genel amaçlı bir proramalam dili olan C# ile akıllı sözleşmeler yazabilecekler.

Ürünler, sistemleri Microsoft .NET platformu üzerinde çalışan kurumsal şirketleri, finansal hizmet şirketlerini ve hükümet organizasyonları hedef alıyor. İddiası ise token’lardan ve kredi verme platformlarından kimlik çözümlerine kadar kurumlara geniş çaplı kullanım senaryoları sunmak.

Cirrus Sidechain, ana Stratis ağının şişmesini önlemek ve yüksek bir ölçeklenebilirlik düzeyi sağlamak için tasarlandı. Stratis’in kıdemli geliştiricisi Gustav Stieger konuyla ilgili olarak: “Cirrus Sidechains biz işlevsellik eklerken Stratis platformunu büyütmemize ve engelleme süresi, blok büyüklüğü gibi duruma özel değişikliklerle yan zincirlerin dağıtımına izin verecek.” ifadelerini kullandı.