Ethereum blockchain, Microsoft’taki mühendisler tarafından yapay zeka ve makine öğrenmesini “demokratikleştirmek” için kullanılıyor. Bu da merkezi ve maliyetli sistemleri herkes için daha erişilebilir hale getirecek.

Akıllı sözleşmeler, verilerin yönetilme biçimini derinden etkileme potansiyeline sahip. Değiştirilemez bir yapıya sahipler ve geliştiricilerin, kullanıcıları katılım ve katkılarından dolayı ödüllendirmelerine izin veriyorlar. Ek olarak Ethereum gibi bir blockchain için tüm dünyadaki binlerce merkezi olmayan node, kodun her zaman kullanılabilir olmasını sağlayarak kesinti ile ilgili sorunları pratik olarak ortadan kaldırıyor.

Microsoft’un kıdemli yazılım geliştirme mühendisi olan Justin Harris de Ethereum akıllı sözleşmelerinin makine öğrenimi ve yapay zeka modellerinin tasarımını temelden değiştirme potansiyeline sahip olduğunu gördü. Harris, iyi tasarlanmış makine öğrenimi algoritmalarına ulaşmanın sıkıntılı olduğunu ve bunların genelde merkezi olma eğiliminde, sorgu başına yüksek fiyatlara satıldığını söylüyor.

Kendisini yeni bir paradigma öneriyor: “İnsanlar telefonlarında ve diğer cihazlarında bulunan tarayıcılar ve uygulamalar gibi sahip oldukları teknolojiye yönelik makine öğrenme modellerini kolayca ve düşük maliyetle çalıştırabilmeli.

Yeni paradigmada Harris, bu makine öğrenme algoritmalarıyla etkileşime giren ve geliştiren insanlar için teşvik ve ödüller öngörüyor. Bu algoritmalar, kişisel asistanlar oluşturmak veya kullanıcı önerileri üreten sistemler yapmak gibi şeyler için ideal olan öngörüleri değerlendirmek adına kullanmakta serbest olacak. Microsoft geliştiricileri şimdiden Ethereum blockchain üzerindeki testlerine başladı.