ABD’nin Nevada Eyaleti, elektrik hizmetlerinin denetimi için Blockchain temelli bir sistemi devreye almak istediğini açıkladı.

Yenilenebilir enerji üretiminde önemli bir payı bulunan ABD’nin Nevada eyaleti, resmi kurumlarının ilgili şirketler üzerindeki denetimini Blockchain ile gerçekleştirmek istiyor. Coindesk’in haberine göre bu amaçla bir komisyon kurulan Nevada’da geçen ay PEC olarak adlandırılan Portföy Enerji Kredileri’nin, ABD’nin Yenilenebilir Enerji Portföy Standartları’na uyum sağlamak için gerekli belgelendirmeye yardımcı olup olamayacağı araştırıldı.

Mevcut sistem için kullanılan yazılımların artık ihtiyacı karşılamadığına değinilirken, bu yazılımın ilgili personelin sınırlı zaman kaynaklarını fazlasıyla harcadığına dikkat çekiliyor.

Bununla birlikte Nevada Kamu Hizmetleri Komisyonu, daha iyi enerji yönetimi için Blockchain’den faydalanmayı düşünen ilk kurum değil. Temmuz ayında New York dahil olmak üzere dört farklı kamu kurumu, ulusal standartlara uyum için akıllı sözleşmelerden nasıl faydalanılabileceğini görüşmek üzere bir araya gelmişti. Arizona da yine enerji sektöründe Blockchain kullanımının potansiyelini araştıran kurumlar arasında bulunuyor.