Amerika Birleşik Devletleri, Nevada Eyaletinde sayısı 1000’e yaklaşan evlilik cüzdanı Ethereum paltformu üzerinde kaydedildi. Ancak devlet kurumları bu kayıtların tartışmalı olduğunu düşünüyor.

AP’nin yayınladığı habere göre bazı kuzey Nevada ilçeleri, doğum ve evlilik sertifikaları gibi devlet kayıtlarının dijital versiyonlarını saklamak için en iyi yolun blockchain ağları olduğunu düşünüyor.

Reno Gazette-Journal’ın muhabirinnin verdiği bilgilere dayandırılan haberde; Washoe ilçesinde 2018’de başlatılan programdan bu yana kişisel bilgisayarlar veya akıllı telefonlar kullanılarak yaklaşık 950 çift güvenli dijital evlilik cüzdanlarını bu sistem üzerinden aldı. Gazete, Elko ilçesinin dijital doğum sertifikaları için de benzer teknolojiler denediğini belirtiyor.

Dijital evlilik cüzdanları için Ethereum blockchain ağının kullandığını belirtiliyor ve bu sistemin ABD’deki her sene verilen milyarlarca sertifika için bir çözüm olabileceği vurgulanıyor. İnsanların belgelerini teslim almak için yedi ila 10 iş günü beklemek yerine dijital bir sertifikasının 24 saatten daha kısa bir sürede e-posta ile gönderilebileceği belirtiliyor.

Ancak hâlâ dijital dünya ile ilgisi olmadığını belirten, bir e-posta kullanmadığını söyleyen ve evlilik cüzdanlarını fiziksel olarak almak isteyenler yok değil. Üstelik bu dijital evlilik cüzdanlarının ABD’de tüm diğer yasal süreçler içinde nasıl kullanılacağına dair de soru işaretleri var. Pek çok kurum, bu kayıtları yasal olarak kullanma noktasında önceden tanımlı süreçler olmadığını ve nasıl değerlendirmeleri gerektiği noktasında kararsız olduklarını belirtiyor.

Tüm zorluklara rağmen, Washoe County fiziksel sertifika kayıtlarını sayısallaştırmak için daha fazla uygulama yapmak niyetinde. Olası bir felaket durumunda blockchain tabanlı bir dijital kayıt sisteminin verilerin kurtarılması için benzersiz bir yöntem olduğuna inanıyorlar.