Güney Kore merkezli pil üreticisi LG Chem, teknoloji devi IBM ve otomobil üreticisi Ford, akıllı telefonlar ve elektrikli araçlarda bulunan, lithium-ion pillerin üretiminde kullanılan kobalt maddesinin tedarik zincirini takip edebilmek için ortak bir blockchain projesi yürütecek.

Proje, özellikle Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde çıkartılan kobaltın tedarik zincirini takip etmeyi amaçlıyor. Lithium-ion pillerin üretiminde kullanılan kobalt maddesi, son zamanlarda akıllı telefonların ve elektrikli araçların yaygınlaşmasıyla birlikte oldukça fazla ihtiyaç duyulan bir madde haline geldi. Hal böyle olunca firmalar, blockchain teknolojisi ile tedarik zincirinin yönetimini daha kolay bir hale getirmek istiyor.

Projenin bir diğer amacı da çevreyi ve insan haklarını korumak. Özellikle yatırımcılar ve tüketiciler bu madenlerde yapılan çalışmaların çevreye ya da insan haklarına aykırı olup olmadığını merak ediyor ve bu konuda firmalara baskı yapıyorlar. IBM’e göre Kongo’da bu konudaki standartlar pek karşılanmıyor. Blockchain teknolojisinin şeffaflığı sayesinde bu problemin ortadan kaldırılabileceği düşünülüyor.

Pilot projenin bu yılın ortasında tamamlanması bekleniyor. Pilot projeden sonra blockchain tabanlı takip sistemi, kobalt maddesi dışında diğer hammaddelerin tedarik sürecinde de kullanılmak isteniyor.