Global danışmanlık firması PwC’nin 600’ün üzerinde yönetici ile gerçekleştirdiği araştırmaya göre şirketlerin %84’ü aktif olarak Blockchain ile yakından ilgileniyor.

Blockchain’in gelişimine paralel hakkında yapılan araştırmalar da çoğalıyor. Global danışmanlık şirketi PwC’nin açıkladığı yeni bir araştırma, şirketlerin bu teknolojiye olan ilgisini ortaya koyuyor.

15 ülke ve bölgeden 600’ün üzerinde yöneticiyle yapılan görüşmeler sonrası ortaya çıkan anket Blockchain’in yolunun açık olduğunu gösterir nitelikte. Buna göre katılımcıların yüzde 84’ü aktif olarak Blockchain ile ilgilendiklerini belirtiyor. Yüzde 30’luk bir kesim, Çin’i yükselen bir Blockchain lideri olarak tanımlarken, yüzde 28’lik bir kesim ise sistemlerin birlikte çalışabilme konusunu başarının anahtarı olarak nitelendiriyor.

2021 – 2023 arası dönemde hangi ülke ön planda olacak sorusuna verilen yanıtta Çin yüzde 30’la ilk sırada yer alırken ABD’nin bugün yüzde 29 olan payının yüzde 18’e gerileyeceği beklentisi dikkat çekiyor. Bu iki ülkeyi yüzde 8 ile Avustralya, yüzde 6 ile Hindistan, yüzde 5’lik pay ile Danimarka ve Hong Kong ve son olarak yüzde 4 ile Japonya takip ediyor.

Araştırma sonuçlarıyla ilgili hazırlanan yazıda Gartner’ın beklentilerine de yer verilmiş. Buna göre Blockchain’in 2030 yılına kadar 3 trilyon dolarlık bir değer üretebileceğine dikkat çekiliyor. Aynı süre içinde küresel ekonomik altyapıda Blockchain tabanlı sistemlerin payı ise yüzde 20’ye yaklaşacak.