Risk sermayelerinin (VC) Blockchain’e yönelik ilgisinde artış devam ediyor. 2018 yılında gerçekleşen yatırım tutarı 5,5 milyar dolar civarında oldu.

Her ne kadar birçok açıdan birbirlerinden ayrılsalar da Blockchain teknolojisi kripto para birimlerinin yükselişiyle daha tanınır hale geldi. İlk başlarda kripto para birimleriyle sık sık özdeştirilen Blockchain, zamanla daha farklı kullanım alanlarının olduğu keşfedilince kripto para birimlerinden bağımsız olarak devrimsel bir teknoloji niteliğinde değerlendirildi.

VC’ler ise en başında beri blockchain teknolojisini finans sektörünün geleceği olarak görüyor. Kripto para birimlerindeki kısa vadeli dalgalanmaların bunun üzerinde etki yaratmayacağını savunuyorlar. CoinShares’te stratejiden sorumlu yönetici Meltem Demirörs de dijital para birimleri piyasasıyla dijital para projeleri piyasasının bir tutulması gerektiğini söylüyor.

VC’ler de bu bağlamda blockchain şirketlerine dev yatırımlar yapmaya devam ediyorlar. Finansal veri ve yazılım hizmetleri sunan PitchBook şirketine göre VC’ler bu yılın ilk üç ayında blockchain projelerine toplamda 334 milyon dolar yatırım yaptı. Bu yatırımların en büyüğü ise konut kredisi sağlamak için blockchain teknolojisini kullanan Figure şirketine yapılan 65 milyon dolarlık yatırım oldu.

Bu yılın hızı geçtiğimiz yıla oranla düşük olsa da bunun sebebi 2018 yılının ‘fazla iyi’ geçmesine dayandırılıyor. 2018 yılında blockchain şirketlerine yapılan toplam yatırım 5,5 milyar dolar civarındaydı. Pitchbook’un verilerine göre 2014 yılından bu yana yapılan en büyük Blockchain yatırımların 8’i 2018 yılında gerçekleşti. Bu 5 yıllık süre zarfı boyunca en yüksek yatırımı alan şirket ise 2018’in Ağustos ayında aldığı 1 milyar dolar yatırım ile Bitmain oldu.

Bu yılın sonunda ise bir sürpriz olmazsa 2017 yılının seviyelerine inerek 1 milyar doların üstü bir yatırım bekleniyor. 2018 yılındaki yatırım çılgınlığının bir benzerini görmek zor olsa da VC’ler bu yıl da Blockchain şirketlerini sıkı sıkıya takip ediyor.